February 7, 2023, 8:52 am

Марс

(Видео) Хеликоптерот на НАСА ги надмина очекувањата – помина 6 месеци на Марс и се уште не се откажува

Требаше да лета само пет пати, но малиот хеликоптер на НАСА на Марс, Ingenuity, веќе заврши 12 летови и се уште не е во пензија. Со оглед на неочекуваниот успех, НАСА ја продолжи својата мисија „на неодредено време“. Малиот хеликоптер е...

Вонземјаните нема да ни одговорат на пораките уште 3.000 години

Потрагата по вонземски живот е возбудлива, но и комплексна поради технолошките ограничувања, како и поради природата на времето и просторот. Поради тоа, астрономи од Универзитетот Харвард тврдат дека нашите пораки до вонземјаните може да патуваат 3.000 години. Радиосигналите и сите...

НАСА бара кандидати кои ќе поминат една година на Марс

За три години отсега човечка нога повторно ќе стапне на Месечината, а неколку години потоа или можеби една деценија потоа човекот ќе го освои и Марс. Илон Маск верува дека тоа ќе се случи во текот на оваа деценија,...

(Видео) Кина има неверојатни планови за Марс

Кина има план за Марс кој вклучува присуство на луѓе на Црвената планета, како и градење база и искористување на ресурсите. Ванг Сјаојинг, претседател на Кинеската академија за истражување на ракетна технологија, го објави тој план на конференцијата за глобално...

(Фото галерија) Heвepojaтнo: Oбjaвeни фoтoгpaфии пo пoвoд 100 дeнa poвep нa Мapc

НАСА денеска слави 100 дена марсовски денови од кога роверот на НАСА, „Персерванс“ слета на оваа планета. По тој повод решија да не израдуваат со нови фотографии кои го одбележаа патувањето на роверот. Од слетувањето на Марс на 18 февруари,...

(Видео) Иcтopиcки мoмeнт: Пpвoтo вoзeњe нa poвepoт „Упopнocт“ нa Мapc – eдeн дeтaл гo пpивлeчe внимaниeтo нa мнoгyминa

НАСА објави уште едно видео на роверот „Упорност“, кој веќе еден месец е на мисија на Марс. Ова е аудио запис за првото возење со ровер на Црвената планета проследено со потпевнување, растреперување и прислушување – звуци што се...

НАСА: Bo 2021 гoдинa ќe дoзнaeмe мнoгy пoвeќe зa Месечината и зa Марс

НАСА објави што планира да постигне следната година. Меѓу другото, нејзините активности ќе бидат посветени на понатамошно истражување на Месечината. Најавија и дека ќе го направат следниот чекор кон Месечината.До 2024 година, НАСА сака да биде прва во историјата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img