October 6, 2022, 9:05 pm

марш

Сексуалните работници традиционално најавија марш на црвените чадори низ Скопје

Сексуалните работници, здружени во СТАР – Прв Колектив на сексуални работници на Балканот и нашите поддржувачи ХОПС – Опции за утре најавија Марш на црвените чадори. 17-ти декември е Меѓународен ден за СТОП на насилството врз сексуалните работници. – Црвената е...

Дeнec ce coбиpaa peфepeндyмcки пoтпиcи, yтpe ќe ce мapшиpa пpoтив peфopмитe нa Царовска

Денес во Скопје и во Битола се собираа потписи за иницијативата да се распише референдум за новиот контроверзен закон за учебници. Групата „Настава и учебници мора да има“ немаше никакви проблеми да ги собере потребните 100 потписи. Никола Јовески, член...

(Во живо) Мapш пpoтив нaпaдитe oд Израел кoн пojacoт Гaзa нa плoштaдoт вo Скопје

Следете го во живо маршот против нападите од Израел кон појасот Газа на плоштадот во Скопје. Преносот во живо може да го следите ТУКА.

ЗАЕВ И ГО ПРИДРЖА МИКРОФОНОТ: Зоран Заев го предводеше маршот за правата на жените

Денеска е 8- ми март, Меѓународен ден на жената. Не се потребни скапи подароци, бидејќи сите мажи, но и жени треба да се запрашаат што направиле за еднаквоста и рамноправноста. Ова беше една од пораките на денешниот марш за правата...

Илјадници прилепчани на улиците кажаа НЕ за редифинирање на Македонија

Илјадници прилепчани на улиците на градот под Марковите Кули повторно дадоа голема поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Улиците на Прилеп беа преполни со граѓани кои повторно кажаа „НЕ“ за двојазичноста и дебати кои се вовед во промена на...

КАМИОНЏИИТЕ НА ЧЕЛО: Маса народ и камиони на улиците за заедничка Македонија

Боите на Македонија повторно се веат низ повеќе од 30 града и населени места низ државата. Над 100.000 граѓани се излезени да кажат гласно „не“ за плановите за федерализација, двојазичност и разнебитување на државата. „Не за тиранска платформа“, „Не...

„ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ ги повтори барањата: Целосно откажување од Тиранската платформа

„Граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија“ и денеска продолжи со нивните активности. На рекреативен начин со велосипеди го одбележаа денешниот протестен марш , движејќи се од Градскиот Парк до пред Собрание каде што ги повторија нивните барања, а за од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img