мвр

ЈП Улици и патишта ги повика МВР да не дозволат голем метеж низ градот поради најавеното исклучувањето на семафорите

ЈП Улици и патишта по најавите на ЕВН дека дел од семафорите во централното градско подрачје нема да работат во текот на утрешниот ден од 8 часот наутро до 15:30, ги повикува надлежните за регулирање на сообраќајот, односно МВР за да...

МВР со засилени контроли во справување со пиротехничките средства

Владата преку Министерството за внатрешни работи превзема мерки за справување со пиротехничките средства, а само во последните неколку дена се запленети над 30.000 парчиња пиротехника и приведени се неколку лица. МВР со засилени контроли и за новогодишните празници. Ова денеска...

Кој всушност од МВР го спроведе вчерашниот сообраќаен koлапс на Скопје?

Најмалку тројца високи полициски функционери од МВР координирани од Оливер Спасовски стојат позади вчерашната сообраќајна парализа на главниот град. Најпрвин на најистурените скопски сообраќајници се изгасени семафорите од страна на моторното одделение на Одделот за обезбедување, попознат како Шеста...

За 6 часа казнети речиси 200 возачи во тетовско

Денеска (08.12.2021) во периодот од 08.00 до 14.00 часот на територијата на СВР Тетово спроведена e зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санционирани се 198 возачи. Од нив 66...

Мицкоски: Власта треба да каже како 1 тон дрога поминува на граница незабележано

Во текот на посетата во општина Штип, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прашање на новинари одговори за големиот скандал со шверц на 1 тон дрога преку скопскиот аеродром, кој го објави ВМРО-ДПМНЕ на прес конференција. -Надлежните треба да објаснат...

МВР: Апелираме граѓаните да не користат петарди

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се укаже за можните последици од употребата на петарди и други пиротехнички средства, посебно актуелна пред и за време на...

МВР: 5 возила со дури 70 километри на час повеќе од дозволеното

Министерството за внатрешни работи во својот дневен билтен информира дека биле санкционирани 224 возачи и најавува засилени сообраќајни контроли. „Во текот на вчерашниот ден (30.11.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање...

МВР со детали за железничката несреќа во која повредени се две лица

На 22.11.2021 во 08.05 часот во СВР Битола било пријавено дека на премин преку железничка пруга кај ул.„Индустриска“ во Битола се случила железничка несреќа помеѓу работна машина на Железници на РСМ, која сообраќала на релација Богомила – Битола и...

Спасовски: Tим на МВР веќе е на пат за Бугарија и стои на располагање за помош

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изрази сочувство до семејствата на загинатите во автобуската сообраќајна несреќа што рано утрово се случи во Бугарија. -Дозволете ми во овие тешки моменти на тага и болка за целата држава да изразам најдлабоко сочувство...

МВР може да проверува дали сертификатите на гостите во кафеаните се оригинал или фалсификат

Државниот пазарен инспекторат нема надлежност да проверува дали некој има оигинален или лажен сертификат, вели директорката Анета Симеска Димоска, туку тоа е работа на МВР. – Ние немаме надлежност да ги контролираме лицата кои што влегуваат во угостителските објекти, околу...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Boosting Your Deposit Limits on Go88 A Comprehensive Guide

If you're an avid online gambler, you've probably come across the popular online casino platform Go88. It offers a...
- Advertisement -spot_img