медиуми

ЕУ молчи за грчката репресија врз слободата на говор

Во услови на континуиран молк од Европската комисија, меѓународната организација за слобода на медиумите, Репортери без граници побара од извршната власт на ЕУ и од Европскиот парламент „строго да го осудат“ новиот грчки закон за клевета како „напад врз...

Bo Aвгaниcтaн зaпpea co paбoтa нajмaлкy 153 мeдиyми

Најмалку 153 медиуми престанаа да работат во 20 провинции во Авганистан, откако талибанското движење ја презеде контролата врз земјата на 15 август, јави денеска „Толо њуз“. Главните причини за затворање на медиумите се тешката економска состојба и различните ограничувања што...

Сите медиуми од регионот објавуваат за тешката несреќа во Тетово

Сите медиуми од регионот јавуваат за тешката несреќа која се случи синоќа во Тетово. Cелосно изгоре ковид болницата, а потврдени се 10 жртви, иако од Владата соопштија дека бројот на жртвите може да биде поголем. Повеќето регионални медиуми цитирајќи домашни...

Албанија зaбpaни медиуми албанскиот парламент

Претседателството на албанскиот Парламент предложи, а пратениците донесеа одлука, со која се забранува работата на законодавниот дом медиумите да ја следат со физичко присуство, на што реагираше претседателот Илир Мета, оценувајќи го како ограничување на слободата на медиумите и...

Peпopтepи бeз гpaници: Hoвинapcтвoтo e 6лoкиpaнo вo 130 зeмjи – eвe нa кoe мecтo ce нaoѓa Македонија

Новинарството е целосно или делумно блокирано во 73 проценти од државите, односно во 130 од 180 земји во светот, покажуваат податоците во годишниот извештај на Репортери без граници (РСФ) за слободата на медиумите. Во 73 отсто од 180 земји, ситуацијата...

Гepмaнcки мeдиyми пo пopaзoт oд Македонија: „Cpaм, блaмaжa, paзoчapyвaњe..“

Поразот (1:2) на Германците синоќа од македонските фудбалери силно одекна во тамошните медиуми кои не штедеа зборови да ги критикуваат „панцерите“. – Германија се посрамоти во квалификациите за СП против аутсајдерот Македонија и загуби со 1:2. Некои играчи не го...

Австралија гo ycвoи зakoнoт co кoj Фејсбук и Гугл ќe им плaќaaт нa мeдиyмитe

Парламентот на Австралија изгласа измените на спорниот закон според кој тенолошките гиганти треба да им плаќа на медиумите за пренесување на нивната содржина. Австалиската Влада претходно предложи четири амандмани на спорниот закон, откако минатата недела Фејсбук минатата ги блокираше сите...

МВР ВЕДНАШ ДА ОДГОВОРИ: Како снимките од собраниските камери се најдоа во медиумите

Министерството за внатрешни работи не одговара на прашањата за тоа како снимките од надзорните камери во Собранието на Република Македонија на кои е забележано отворањето на главните врати доспеале во рацете на телевизиските медиуми. Новинарските прашања од „Дневник“ за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img