October 2, 2023, 7:19 pm

„Мерк“

ЕМА гo пpoцeнyва лekoт нa „Мepк“ пpoтив Koвид-19

Американскиот производител на лекови „Мерк“ денеска соопшти дека регулаторната агенција на ЕУ- ЕМА отворила постапка за оценување на експерименталниот лек на компанијата против Ковид-19. ЕМА ја почна првата континуирана евалуација на податоците за лековите, што значи дека ќе ги оценува...

Пpвa тaблeта пpoтив Koвид-19: „Мерк“ побapa дoзвoлa oд ФДА дa гo oдoбpи нoвиoт лek

Американската фармацевтска компанија Мерк (Merck) побара од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска да одобри нов лек за борба против ковид- молнупиравир. Според американските медиуми, одлуката на ФДА ќе биде донесена во следните неколку недели и тоа ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img