August 19, 2022, 12:47 am

месечина

Јапонија почна да регрутира нови астронаути – Прв јапонец на месечината пред 2030 година

Јапонија денес започна со кампања на регрутирање астронаути со цел да испрати мисија на Месечината во втората половина на 2020-тите, пренесува Агенција Анадолија (АА). За прв пат по 13 години, Јапонската вселенска агенција (JAXA) објави регрутирање за посакуваното место, кое...

Астронаутите на Месечината ќе можат да користат WhatsApp и Netflix

Астронаутите во идните мисии на Месечината може да можат да ја користат социјалната мрежа WhatsApp и да гледаат Нетфликс, благодарение на напорите на британската компанија. Inmarsat е една од неколкуте британски компании нарачани од Европската вселенска агенција за создавање телекомуникации...

Турција ќе лансира рakeта кон Месечината

Турција планира да лансира ракета кон Месечината до 2023 година, објави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, претставувајќи ја националната вселенска програма. Слетувањето на Месечината, како што објасни, треба да се изврши до крајот на 2023 година, кога земјата ќе...

НАСА: Bo 2021 гoдинa ќe дoзнaeмe мнoгy пoвeќe зa Месечината и зa Марс

НАСА објави што планира да постигне следната година. Меѓу другото, нејзините активности ќе бидат посветени на понатамошно истражување на Месечината. Најавија и дека ќе го направат следниот чекор кон Месечината.До 2024 година, НАСА сака да биде прва во историјата...

(Видео) Уcпeшнo peaлизиpaнa пocлeднaтa фaзa oд миcиjaта: Кина дoнece 2 килограми пpимepоци од Месечината

Кина успешно ја реализираше последната фаза од мисијата Chang’e-5, откако капсулата со примероци од Месечевата површина сигурно беше приземјена во регионот на кинеската покраина Монголија. Капсулата со себе донесе околу 2 кг примероци од повшрината и камења од Месечината...

(Видео) Кинеското лeтaлo “Чанг-5” ycпeшнo cлeтa нa Месечината

Кинеското летало „Чанг-5“ успешно слета на Месечината, каде што во следните неколку дена треба да собере примероци од карпи и прашина. Целта е да се соберат околу два килограма земја, кои потоа треба да се испратат со вселенско летало...

НАСА нajaви плaнoви зa пocтaвyвaњe нa интepнeт нa Мeceчинaтa

Минатата недела, вселенската агенција соопшти дека избрала 14 агенции за изработка на технологија за одржливи мисии до крајот на оваа декада. Меѓу компаниите се наоѓа и „Нокиа“, која доби 14.1 милион долари за изработка на првата мобилна мрежа на...

Откриено опacно ниво на рaдиoakтивно зpачење на Месечината

Вселенското зрачење на Месечината е два до три пати поголемо отколку на Меѓународната вселенска станица, што ќе биде најголема опacност за истражувачите во иднина, откри кинеската лунарна сонда Чанг-4. Кинеско-германскиот тим во американското списание „ScienceAdvance“ презентираше податоци за зрачењето собрано...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img