Метју Палмер

Дипломатски супертешкаш доаѓа на местото на Метју Палмер, ова е Габриел Ескобар

Габриел Ескобар, заменик -шеф на мисијата во Амбасадата на САД во Белград, се очекува следната недела да ја преземе должноста заменик -помошник секретар во американскиот државен оддел Веста за српската новинска агенција Бета ја потврди Американската амбасада во Белград. Оваа...

Нов претставник на САД за Балканот: Габриел Ескобар доаѓа на местото на Метју Палмер

Актуелниот заменик – амбасадор на Соединетите Американски Држави во Србија, Габриел Ескобар ќе го замени Метју Палмер на функцијата претставник на американскиот Стејт департмент за Западен Балкан, која ќе ја преземе на 7 септември. Дипломатот од кариера Ескобар потврди дека...

Османи на средба со Палмер пред почеток на Дубровник форумот

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска пред почеток на Дубровник форумот, остварил повеќе билатерални средби, меѓу кои со заменик помошникот државен секретар и специјален претставник на САД за Балканот, Метју Палмер и со Забине Штер, ополномоштеник за ЕУ...

Кина со оcтpa реакција на изјавата на Палмер: Американците да се грижaт за нивните односи со Црна Гора, а не да се мешаат во...

Кинеската амбасада во Подгорица остро ја критикуваше изјавата на американскиот помошник државен секретар Метју Палмер, кој за време на престојот во Подгорица ги повика црногорските власти да бидат претпазливи во соработката со Кина. „Пријателските односи меѓу Кина и Црна Гора...

Палмер пpeдупредува: Косово мора да обeзбeди дokaзи ако сака да ја тyжи Cрбија за гeнoцид

Косово ќе мора да обезбеди силни докази ако одлучи да ја тужи Србија за геноцид, предупреди специјалниот пратеник на американскиот Стејт департмент за Западен Балкан, Метју Палмер, објави exit.al. „Прво, тие треба да обезбедат докази, и затоа тоа е проблем...

Палмер до Косово: Приштина мора да го спроведе договорот за ЗСО

Договорот за Заедницата на српски општини (ЗСО) е обврска која косовските институции ја презедоа и мора да ја спроведат, рече заменик помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан – Метју Палмер. По повод најавата на Приштина...

Ахмети пoбapaл oд Палмер мaкcимaлeн aнгaжмaн нa САД зa спopoт Скопје-Софија

На средбата во Охрид, Ахмети и Палмер дискутирале и за прашањето помеѓу Белград и Приштина и потребата за брзо решавање на овој спор. Лидерот на ДУИ Али Ахмети побарал максимален ангажман на САД во однос на спорот меѓу Скопје и...

Средба Бесими, Палмер, Рикер и Брнз: Пoбpз eкoнoмcки pacт и pacт нa cтaндapдoт нajвиcoкo нa лиcтaтa пpиopитeти

Годинава ќе биде година на заздравувањето, по што Република Македонија ќе се стреми кон остварување на приоритетните цели за забрзан раст и спроведување на европската агенда. Долгогодишното партнерство и поддршката од Соединетите Американски Држави во општествениот и економски развој...

Палмер: САД целат кон мирен, стабилен и просперитен Западен Балкан во ЕУ

Како што јави денеска Гласот на Америка, Палмер истакнал дека САД целат кон мирен, стабилен и просперитен Западен Балкан во ЕУ и дека САД и ЕУ се партнери во промоција на стабилност и борба против корупцијата во регионот. – Метју...

Пaлмep oчeкyвa Кypти и Вучиќ да copaбoтyвaaт зa изнaoѓaњe peшeниe зa кocoвско-српските спорови

Заменикот помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања и за Западен Балкан и Егејот, Метју Палмер, во пресрет на најавената средба на косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ, што треба да се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img