December 11, 2023, 3:37 pm

мигранти

Несреќа во Егејското Море – најмалку четворица мигранти ги загубија животите и околу 90 чекаат да бидат спасени откако им потона чамецот..

Најмалку четири лица загинаа и околу 90 чекаат да бидат спасени откако потона чамец со мигранти во Егејското море, северно од грчкиот остров Антикитира, јави дописничката на МИА од Атина. Според грчките медиуми несреќата се случила вчера, а мигрантите преку...

Приведени Индијци поради нелегален влез во Македонија

Полицајци вчера во Тетово привеле тројца жители на Индија кои во Македонија влегле нелегално. Тие биле откриени не булеварот „Видое Смилевски-Бато“. -Околу 13 часот и 30 минути во Тетово, полициски службеници на МВР ги привеле П.В.(26), Б.Е.(37) и Т.В.(22) од...

Драма кај Гевгелија: Не застанал на даден знак на полицијата, откако бил стигнат запрел и почнал да бега – во неговото возило пронајдени 28...

На 13.12.2021 на автопатот Гевгелија – Скопје, полициски службеници од Полициска станица Гевгелија го лишиле од слобода К.А.(20) од Прешево, Република Србија, затоа што при преглед во товарно возило „фиат дукато“, со српски национални ознаки, кое го управувал, биле...

Кривична против полицаец од Неготино – додека бил на смена свесно пропуштал мигранти

ОВР Неготино во содејство со Одделот за внатрешна контрола криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе кривична пријава против С.К.(24) од Неготино поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела „Оддавање на службена тајна“ и „Злоупотреба на службена положба и...

Приведен криумчар на мигранти на автопатот Неготино-Демир Капија

Пред наплатна станица Демир Капија, на автопатот А1 Неготино- Демир Капија, синоќа во 22:10 часот, полициски службеници од полициска станица Неготино и мобилната единица од Скопје го лишиле од слобода Ф.Р.(20) од Република Србија, кој управувал товарно моторно возило...

Распоредени британски војски во Полска – ќе ги чуваат границите со Белорусија

Велика Британија испраќа 140 воени инженери во Полска за да и помогнат на земјата да се справи со приливот на илјадници мигранти без документи кои се обидуваат да влезат во ЕУ од Белорусија. Неборбените трупи се очекува да останат во...

Литванија ќе им плаќа авионски билет и по 1000 евра на мигрантите за да заминат од земјата

Литванија соопшти дека ќе им понуди на мигрантите поголема парична стимулација да се вратат дома, додека балтичката држава се бори да врати илјадници луѓе кои ѝ се приклучија на земјата-членка на ЕУ од Белорусија. „Секој мигрант кој доброволно ќе избере...

Приведени 19. годишник и малолетно дете од Србија, полицијата во нивното возило пронашла мигранти

На 04.12.2021 во 21.30 часот кај наплатна рампа Смоквица, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и Граничен премин „Богородица“ ги лишиле од слобода Ф.Д.(19), кој управувал патничко возило „опел вектра“, со штипски регистарски ознаки и 16-годишен совозач,...

Новиот австриски канцелар нема да отстапи од политиките за мигрантите и азилот

Австриските конзервативци го избраа актуелниот министер за внатрешни работи Карл Нехамер за свој нов лидер и иден канцелар, ден откако Себастијан Курц изненадувачки објави дека се повлекува од политиката, па така и од лидерското место во Народната партија. Четириесет и...

Мигранти од Куба нелегално влегле во земјава – едно лице е приведено

Тројца мигранти од Куба синоќа биле затекнати во автомобил во близина на Гевгелија. Како што информираат од МВР, приведен е возачот на автомобилот, а станува збор за 28-годишник од селото Долно Коњари. „При контрола на автомобилот се пронајдени Р.С.Х. (37), Ц.С.Ј.П....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img