December 6, 2022, 11:48 am

Мило Ѓукановиќ

(Фото) „Македонецот“ Звицер избeгaл co aвиoнoт нa Ѓyкaнoвиќ

Нови информации доаѓаат за лидерот на Кавачкиот клан Радоје Звицер. Како што објавува „Ало.рс“ Звицер од Црна Гора избегал со авионот на актуелниот претседател Мило Ѓукановиќ. Како што дознава весникот, Звицер од Црна Гора бил однесен во Париз а оттаму...

(Видео) Мило Ѓукановиќ пpиcтигнa нa Цeтињe

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ пристигна на Цетиње. Тој денес, по протестите на противниците на устоличувањето на митрополитот на Српската православна црква на Цетиње, ги повика граѓаните од сите вери и нации и политички опции, заедно да придонесат...

Претседателот Ѓукановиќ бapa Црна Гора дa ги зaтвopи гpaницитe и дa ja зaбpзa иmyнизaцијата

Претседателот Мило Ѓукановиќ побара затворање на границите на Црна Гора и забрзана имунизација затоа што, како што рече, здравјето на граѓаните е во сериозна опасност. Ѓукановиќ рече дека бројот на починати е „страшен“, како и бројот на заразени од коронавирус,...

Ѓукановиќ отповиka речиси 20 амбacaдори

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ издаде декрет за отповикување на неколку амбасадори на резидентна и нерезидентна основа. Иницијативата за повлекување ја покрена Владата. Како што соопшти неговиот Кабинет, Ѓукановиќ ги отповикал амбасадорите на резидентна основа во Босна и Херцеговина, Србија, Италија, Кина,...

Демократијата на Ѓукановиќ – Избран еден од еден кандидат

Мило Ѓукановиќ денеска е реизбран за претседател на Демократската партија на социјалистите во Црна Гора, одлучено е на вонредниот конгрес на партијата. За Ѓукановиќ, кој е и претседател на Црна Гора, гласаа 585 делегати, додека еден бил воздржан, пренесува РТЦГ. Јевто...

Абазовиќ: „Монтенегро ерлајнс“ ги зaтвopиja Ѓукановиќ и Марковиќ

Црногорскиот вицепремиер Дритан Абазовиќ за подгорички „Вијести“ изјави дека „Монтенегро ерлајнс“ (МЕ) не идентитетско, туку економско прашање и дека треба да се третира на тој начин, додавајќи дека црногорската национална авиокомпанија била „закопана“ од владите на Мило Ѓукановиќ и...

Јоца Амстердам на cнимкa: Дали Ѓукановиќ е вмeшaн вo aтeнтaтoт на нoвинapoт Пуканиќ?

Во новиот број на хрватскиот „Национал“ пишува дека има снимка од телефонски разговор во кој Сретен Јоциќ или попознат како Јоца Амстердам наводно открива дека црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ бил вмешан во убиството на Иво Пуканиќ. Снимениот разговор, пишува „Национал“,...

Пpвпaт цpнoгopcки пpeтceдaтeл дa бojкoтиpa кoнcтитyтивнa ceдницa

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ја бојкотираше вчерашната конститутивна седница на Собранието на Црна Гора. Тоа е првпат од прогласувањето на независност, но и во претходниот период, претседател на Црна Гора да ја бојкотира конститутивната седница. На вчерашната седница, лидерот на коалицијата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img