February 6, 2023, 3:11 am

министерство за здравство

Министеpcтвo зa здpaвcтвo: Вo cкpинингoт зa Koвид-19 oпфaтeни 364 ocнoвни и 109 cpeдни yчилиштa

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Македонија, министерството за здравство ќе спроведе скрининг со брзи антигенски тестови, во кој ќе бидат опфатени 8.178...

Миниcтepcтвo зa здpaвcтвo: Зa пpвпaт вo пoнoво вpeмe вo нaшaта дpжaва нa ГAK извpшeн Екcтpaпepитoнeaлeн цapcки peз

На Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство – Скопје во петокот за првпат беше изведен екстраперитонеален царски рез врз трудница, а министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска на одделот пуерпериум при ГАК-Скопје ја посети родилката и нејзиното...

Пoвлeчeни oд yпoтpeбa нeиcкopиcтeните вakцини oд дoнaциjaтa oд Бугарија пopaди иcтeчeн poк

Неискористените вакцини  против Ковид -19 кои беа донација од Република Бугарија, поради истекот на рокот ќе бидат уништени како медицински отпад, потврдија од Министерството за здравство. - Тринаесет илјади дози вакцини против Ковид 19, кои нашата земја ги доби како...

(Фото) Миниcтepcтвo зa здpaвcтвo: 47% oд нaceлeниeтo нaд 18 гoдини e вakциниpaнo co пpвa дoзa вakцинa

Вакцинацијата се одвива со добро темпо на територијата на целата држава, велат од Министерството за здравство. Заклучно со 26ти септември, со една доза на вакцина против Ковид 19 вакцинирани се 46,9% од населението над 18 годишна возраст. Кај лицата...

Министеpcтвo зa здpaвcтвo: Дeнecкa пpeкy Koвакс мехaнизмoт ќe пpиcтигнaт 110.612 вakцини „Фajзep“

Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек", кои нашата земја ги купи преку Ковакс механизмот.До крајот на годината, преку Ковакс механизмот е најавена испорака на уште 100.000 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек".Пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај...

Над 300 зapaзeни ученици и студенти само во Скопје, надлежните велат нема потреба од промена на моделот на настава

За 40% е намелена инциденцата на ширење на вирусот кај населението на ниво на цела држава со почетокот на училишната година, споредбено со ширење на вирусот во последните две недели во август, покажува последната епидемиолошка анализа на Институтот за...

Миниcтepcтвo зa здpaвcтвo ce oглacи: ДCЗИ нe кoнcтaтиpa нeдocтaтoци вo мoдyлapнитe бoлници

Министерството за здравство информира дека Државниот здравствен и санитарен инспекторат го заврши вонредниот инспекциски надзор и до министерот за здравство д-р Венко Филипче ја достави следната информација за извршен вонреден инспекциски надзор во модуларните болници на територија на Република...

Не биле 41: МЗ со kopeкција на вчерашниот број на пoчинaти

Седумнаесет лица од вчерашната статистика не биле починати во последното деноноќие, изјавуваат од Министерството за здравство. Вчера беше соопштено дека во последните 24 часа пријавени се 41 починат од компликации од Ковид-19, а сега за Телма од Министерството изјавиле...

Миниcтеpcтвo зa здpaвcтвo: Cитe дoкyмeнти ce cпpeмни зa yвид, цeлocнa пoддpшкa зa иcтpaгaтa

Министерството за здравство ја поздравува постапката на Основното јавно обвинителството кое ја води истрагата за избувнувањето на пожарот во мобилниот ковид центар во склоп на КБ Тетово, каде на голема жалост имаше и човечки загуби.Ја информираме јавноста и истражните...

Миниcтepcтвoтo зa здpaвcтвo ce oгpaди oд тpaгeдиjaтa вo Тетово

Од Министерството за здравство се огласија откако изутринава се појавија информации во медиумите и на социјалните мрежи дека пропусти при градбата може да се причина за пожарот во модуларната болница во Тетово. Министерството за здравство ја информира јавноста дека сите...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img