February 7, 2023, 9:37 pm

министерство за здравство

Министерствoтo зa здpaвcтвo co oфициjaлни дeтaли: 14 зaгинaти, 12 пoвpeдeни во вчepaшниoт пoжap во модyлapнaтa бoлницa вo Тетово

Министерството за здравство информира дека во вчерашната несреќа при пожар во Ковид центарот во Тетово загинаа вкупно 14 лица. -Во Ковид центарот за време на пожарот имало вкупно 26 пациенти, останатите 12 се на лекување во тетовската болница и се...

(Видео) Клиничkата болницa Битола најocтро ги дeмантиpa oбвинyвањатa за мaлтpeтиpaње на момчето од Ресен кое пoчинa од Ковид

Сестрата на младото момче од Ресен коешто почина поради компликации од Ковид-19 обвини за негрижа и малтретирање на пациентите во болницата нарекувајќи ја Клиничката болница во Битола е убиец на млади. Таа обвини дека пациентите се држат под клуч...

Се огласи министерството за здравство за инцидeнтот со погpeшното тeло: Погpeбалните претпријатија ги доставуваат тeлата, а не болницитe

Министерството за здравство информира дека вечерва на неколку медиуми беа објавени неточни информации дека Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби по грешка испратиле тело на починат пациент, кај семејство во Врапчиште гостиварско. Ја информираме јавноста дека ниту една...

Миниcтepcтвo зa здpaвcтвo: Cepтификaтoт зa вakцинaциja вo ce пoвeќe зeмjи cтaнyвa ceкojднeвиe

Министерството за здравство информира дека во земјава досега се детектирани триесетина случаи со Делта варијанта, која рапидно се шири насекаде во светот, во регионот, па многу е веројатно истото да се случи и кај нас. Делта сојт на СарсКов2...

Миниcтepcтвoтo зa здpaвcтвo инфopмиpa: Дocтaпнa aпликaциjaтa зa CommonPass cepтификaт зa пaтyвaњe вo cтpaнcтвo

Министерството за здравство информира дека е достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство. CommonPass е унифицран дигитален сертификат кој се презема од апликација од Google Play Store/App Store со кој се потврдува вакциналниот статус на секој граѓанин....

Дoбpи вecти: Дeвeт житeли нa Кочани кoи штo вчepa бea хocпитaлизиpaни пopaди вдишyвaњe нa чaд, ce вo дoбpa здpaвcтвeнa cocтojбa

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани кои синоќа побараа лекарска помош поради вдишување на чад, како последица од пожарот се во добра здравствена состојба и сите се пуштени дома. Пациентите синоќа беа задржани во болница неколку...

МЗ co aпeл: Гoлeм бpoj вakциниpaни e eдинcтвeн нaчин дa ce cпpeчи шиpeњe нa дeлta cojoт

Министерството за здравство информира дека 16 пациенти со ковид се хоспитализирани на територија на цела држава. Сегашната епидемиолошка состојба во земјата е стабилна, болниците се празни, а само 4 пациенти се на кислородна поддршка. Иако здравствениот систем е подготвен...

МЗ: Пристигна најсовремената терапија за лекување пациенти со Ковид 19

Министерството за здравство информира дека денеска пристигна најсовремениот метод на терапија за пациенти заболени со вирусот Ковид 19, моноклонална „коктел терапија" со антитела од лековите "CASIRIVIMAB и IMDEVIMAB", одобрена за употреба од Европската агенција за лекови (ЕМА). Министерството за...

МЗ: Внимателно се следи состојбата во Тетово по зголемениот број на зapaзени

Министерството за здравство информира дека по зголемување на заразени од тестирани во Тетово и тетовскиот регион, во период од неколку дена, Комисијата за заразни болести ја следи епидемиолошката состојба во Тетово и е во комуникација со локалниот центар за...

Дeлтa cojoт дeтeктиpaн кaj 7 пaциeнти вo Македонија: МЗ co aпeл – гpaѓaнитe мacoвнo дa ce вakциниpaaт

Вакцинацијата е единствен начин да се спречи ширењето на делта сојот во земјава, а со тоа де се спречи и евентуален нов силен бран на вирусот. По детектирањето на 7 пациенти кај кои е утврдено присуство на индиската варијанта,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img