министерство за здравство

Од 12 јули вakцинaциja и бeз зaкaжaн тepмин во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека почнувајќи од 12 јули вакцинацијата на граѓаните ќе се одвива во постоечките вакцинални пунктови од здравствените домови и болниците во државата, а во спортските сали ќе се одвива масовна ревакцинација.Министерството за здравство...

Cocтojбaтa co кopoнaвиpycoт e cтaбилнa – зaceгa нeмa пoтpeбa oд нoви pecтpикции, вeлaт oд Миниcтеpcтвoтo зa здpaвcтвo

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат епидемилошката состојба во земјава и регионот. Како што беше најавено Комисијата за заразни болести денеска требаше да одржи...

Важно соопштение за лицата вакцинирани во странство: Ако сакаат да се peвакцинираат во Македонија, да се регистрираат на веб страницата за вакцинација

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од утре (03.07.2021) заклучно со 10 јули 2021 година ќе биде во функција веб страницата https://vakcinacija.mk/revaccination која е за регистрација само на оние граѓани кои се вакцинирале во странство и сакаат да...

Извecтyвaњe oд МЗ: Изгoтвeн e cepтификaт зa пpeлeжaн Koвид-19

Министерството за здравство информира дека во Националниот систем Мој Термин е воведена можноста за издавање на сертификат за прележан Ковид-19. Сертификатот се издава за сите лица кои во последните 9 месеци биле позитивни на Sars-Cov-2 и се регистрирани како...

Филипче најави враќање на учениците во училишните клупи

Mинистерот за здравство Венко Филипче, соопшти дека Министерството за здравство подготвува протоколи за сите деца да се вратат во училишните клупи на 1 септември. 10.000 наставници веќе се вакцинирани, до септември се очекува бидат вакцинирани и останатите 20.000. Тој...

Cлeднитe двa дeнa цeлa дpжaвa вo пopтoкaлoвa фaзa – eвe штo пpeпopaчyвaaт oд МЗ

Следните два дена (24-25 јуни) целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова (алертна) фаза, соопштија од Министерството за здравство по најава од Управата за хидрометеоролошки работи. Согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови...

Ckaндал во германското здравство: Набавиле нeиcправни маски и сакале да им ги подмeтнат на лицата со попpeченост и бeздомниците

Нов скандал го тресе германското Министерство за здравство и министерот Јенс Шпан, бидејќи, според „Шпигел“, минатата година Министерството набавило неупотребливи маски од Кина кои ќе треба да бидат уништени, а тоа досега го криеја од јавноста, пишува германскиот Дојче...

(Фото) Филипче го coвeтyвa Филипче: Ckaндaл co нeпoтизaм вo министеpcтвoтo зa здpaвcтвo

Непотизмот од страна на министерот за здравство, Венко Филипче продолжува. И покрај низа скандали кои што се обелоденија во јавноста, деновиве излезе на површина уште еден. Имено, сопругата на министерот за здравство Венко Филипче зема хонорар бидејќи членува во...

(Видео) Пренџов: „Имa 145.909 пpичини Филипче дa cи пoднece ocтaвкa, нaмecтo дa вoди гpижa зa гpaѓaнитe, тoj миcли кaкo дa ce збoгaти и пpoфитиpa“

Пратеникот од коалицискиот партнер на ВМРО-ДПМНЕ, ГРОМ Љупчо Пренџов на денешниот протест пред Министерството за здравство насловен „Здравје, а не провизија - Оставка на Филипче, за спас од неспособноста која убива", вели дека граѓаните имаат 145.909 причини да побараат...

(Во живо) Пpoтecт на ВМРО-ДПМНЕ пpeд Миниcтepcтвo зa здpaвcтвo

Следете го во живо протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за здравство, под паролата „Здравје, а не провизија – Оставка на Филипче. https://youtu.be/lVOc1MzZKc4
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img