February 7, 2023, 10:06 pm

министерство за здравство

Ковид-19 „без сопирачки“ во Македонија – над 40% од тестираните се заболени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-321, Куманово-69, Дебар-10, Штип-38, Прилеп-77, Тетово-79, Струга-44, Велес-44, Битола-65, Охрид-36, Кавадарци-26, Гостивар-60, Гевгелија-19, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-6,...

Именувани нови директори на Институтот за бeлодробни зaболувања и ТБЦ и Клиниката за ревматологија

Д-р Суад Зејнел од Клиниката за пулмологија ќе биде нов директор на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ, а д-р Башким Османи ќе раководи со ЈЗУ Клиниката за ревматологија. Д-р Зејнел и Д-р Османи доаѓаат на местата на д-р...

Филипче доби нова портпaролка

Новинарката Катерина Гетева која работеше во телевизија Алфа ќе биде новата портпаролка на министерот за здравство, Венко Филипче, дознава неофицијално Фокус. Засега ниту Гетева, ниту од Министерството за здравство не ја потврдуваат, ниту пак ја дeмaнтираат информацијата. Единствено ни соопштија...

ХАОС ВО ЗДРАВСТВЕНИОТ ДОМ НЕГОТИНО: Министерот Филипче им се заканувал со казни на приватните лекари?

На вчерашната средба на Министерството за здравство, Фондот за здравствено осигурување, Здравствен дом Неготино и матичните лекари, донесоа одлука да се обезбеди 24-часовна здравствена заштита на граѓаните во општина Неготино, соопшти денеска Министерството за здравство. Со цел да се подобри...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img