August 19, 2022, 12:09 am

Министерство за одбрана

Македонија се приклучува кон ЕУ борбената група HELBROC

Македонија се приклучува кон ЕУ борбената група HELBROC, која е под директна контрола на Советот на Европската унија и е дел од заедничката безбедносна и одбранбена политика на Унијата. Во борбената група HELBROC, која е предводена од Грција, со...

ДУИ го добива министерството за одбрана

Министерот за правда Бојан Маричиќ ќе биде нов вицепремиер за евроинтеграции на местото на Никола Димитров, за кого ќе нема место во новата влада, а Маричиќ ќе остане на функцијата секретар во СДСМ, дознава 24 ИНФО од партиски извори. Вицепремиерот...

Сајбер напад – Белгиското министерство за одбрана цел на хакери

Белгиското Министерство за одбрана во понеделникот потврди дека било погодено од сајбер напад. Хакери ја искористија ранливоста во софтверот наречен Log4j, кој беше откриен претходно во декември, изјави портпаролот на министерството за локалните медиуми. Министерството го откри нападот минатиот четврток. Официјални...

Шеќеринска поднесе оставка – „Не се согласував со политиките на СДСМ“

Министерката за одбрана објави дека нема да биде дел од новата влада, поради „принципиелни причини“, односно, поради тоа што не се согласува со дел од политиките на СДСМ во изминатиот период. На почетокот на годината, се повлече и партиското...

МО: Ja згoлeмивмe eфикacнocтa и бpзинaтa нa дeлyвaњe нa cитe вoздyхoплoви

Со ефикасен армиски ангажман и поддршка од РЕК Битола и АД Макпетрол, значително се зголеми ефикасноста и брзината на делување на сите хеликоптери вклучени во гаснењето на пожарите во беровско- делчевскиот крај. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска која денеска ги...

Рycкoтo Mиниcтepcтвo зa oдбpaнa гo oдбeлeжa пoчeтoкoт нa нoвaтa Cвeтcкa Cтyдeнa вojнa

Во светот започнува новата Студена војна и доктриналната дефиниција за противникот е веќе во тек, смета заменик-министерот за одбрана на Русија, Александар Фомин. Според него, денес постојат неколку трендови во светот кои предизвикуваат најсериозни безбедносни предизвици и закани. „Прво, денес сме...

(Видео) Освен ckaндалозната набавка на скала, истата фирма набавува и спортска опрема за министерството на Шекеринска

Граѓаните не велат веќе ни срам ни перде, по ново велат, ни срам ни Петре. Мрзеливиот Петре Шилегов стана синоним за бесрамно испумпување на парите на граѓаните од Град Скопје, изјави на денеска Владимир Нелоски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој посочи дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img