министри

Taлибaнцитe дeнecкa нaзнaчиja нoви миниcтpи – нeмa нитy eднa жeнa

Талибанците денеска назначија нови министри и со тоа го завршија формирањето влада во која нема ниту една жена, изјави портпаролот на талибанците, Забихула Муџахид. Три недели по преземањето на власта во Авганистан, талибанците на 7 септември назначија некои членови на...

Талибанците формираа влада, за фаќање на дел од министрите САД нуди награда од неколку милиони долари

Талибанците го објави составот на новата, привремена влада на Авганистан. Според РТ, некои од луѓето кои ќе се најдат на министерски позиции ги бараат американските власти и нудат награди од неколку милиони долари за нивно фаќање. Вршител на должноста...

Талибанците си се вдомија: Денеска официјално назначија министри и други високи функционери

Талибанците денеска назначија министер за финансии, шеф на разузнавачката служба и вршител на должноста министер за внатрешни работи во Авганистан, објави авганистанската новинска агенција Пајхвок, пренесуваат западни медиуми. Министер за финансии ќе биде Гул Ага, а Садр Ибрахим ќе биде...

Пратениците и министрите летово без одмор?: Демократскиот сојуз побара пратениците и министрите во текот на јули и август наместо на одмор да работат

Пратениците и министрите во текот на јули и август наместо на одмор да работат, се со цел овој период да се искористи за подготовка и носење на закони за непречена работа на компаниите, подготовки за враќање на учениците и...

Грчките миниcтpи ќe бидaт мeѓy пpвитe вakциниpaни пpoтив кopoнaвиpyc

Министрите и официјалните претставници на грчката влада, кои се сметаат за клучни за функционирањето на државните органи, ќе бидат меѓу првите кои ќе бидат вакцинирани. Како дел од државниот план за вакцинација наречен „Елефтерија“, повеќето државни службеници вакцината ќе ја...

Bлaдиниoт кaбинeт кoмплeтиpaн, кoи ce 16-тe зaмeници миниcтpи?

Со потребното мнозинство од 62 гласа, Собранието ги изгласа новите заменици министри во Владата. Башким Хасани, е избран за заменик на министерката која раководи со Министерството за одбрана, Назим Буши, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за внатрешни работи, Димитар...

Предлозите за заменици министри денеска предадени во собраниската архива

Завршени се разговорите со сите потврдени и потенцијални кандидати за замници министри и сите ќе добијат шанса и ќе можат да бидат вградени во одредни други општествени области кои се под надлежност на извршната власт, истакна премиерот Зоран Заев. Тој...

ЗАРАДИ БРЕГЗИТ СЕ РАСПАЃА ВЛАДАТА НА ТЕРЕЗА МЕЈ: Четворица клучни министри си поднесоа оставки

Четворица клучни министри поднесоа оставка во владата на премиерката Тереза Меј по објавата дека нејзиниот кабинет се согласил на договор за брегзит, со ризик за целосно распаѓање на конзервативната влада, пренесуваат британските медиуми. Шајлеш Вара, државниот министер во канцеларијата за...

ПРВИ ПРАТЕНИЧКИ ПРАШАЊА ЗА ЗАЕВ: Денеска на собраниска седница, Заев и министрите за првпат по формирање на новата Влада ќе одговараат на прашањата...

Зоран Заев и министрите денеска на собраниска седница првпат по формирање на новата Влада ќе одговараат на прашањата на пратениците. Седницата за поставување пратенички прашања се одржува по 100 дена од формирањето на Владата, но поради локалните избори таа беше...

МАНДАТОТ НЕ ИЗВЕСЕН: Заев и Ахмети делат ресори

Во очекување дали претседателот на државата Ѓорге Иванов ќе го даде мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, партиите веќе се позиционираат за преговорите за распределба на владиниот колач. Официјално, преговорите за поделба на ресорите и кадровските решенија за новиот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img