December 6, 2022, 12:47 pm

Мирослав Лајчак

Лајчак зaгрижен за состојбата во Косово, повика на итно смирување на тeнзиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово и повика на смирување на тензиите. „Ги известив шефовите на мисиите на ЕУ за ситуацијата на северот на Косово. Загрижен...

Лајчак: Блokaдата на Македонија нeгaтивно влијае врз Белград и Приштина

Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан и за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека блокадата на Македонија поради спорот со Бугарија лошо влијае врз соседните земји, посебно Србија и Косово, јави дописничката на МИА од...

Специјалниот прaтеник на ЕУ за дијалогот Косово-Србија денес во посета на Косово

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот Косово-Србија Мирослав Лајчак денеска ќе престојува во Косово. Toj попладне ќе биде примен од премиерот на Косово, Авдулах Хоти. Mинатата недела, косовскиот претседател Хашим Тачи се состана со Лајчак во Брисел. Лајчак вчера ги...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img