мнозинство

Кастриот Реџепи се уште се држи во заложништво, ниту неговиот син не знае каде е

Пратеникот на БЕСА Кастриот Реџепи се уште се држи во заложништво, дознава Инфомакс, а неговиот син се уште не знае каде е неговиот татко, велат за нашата редакција извори од партијата на Касами. Според колеги пратеници на Реџепи кои разговарале...

Пендаровски нема став за случувањата во Собрание, но се навредил од изјавата на Мицкоски

Претседателот Пендаровски нема став за актуелните случувања во Собранието на Р.Македонија, а наместо коментар за политичката криза во која влегува државата, претседателот објасни дека бил навреден од изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. - Претседателот Пендаровски е непријатно изненаден...

Го нaпуштаат бродот што тонe: Тројца членови на ДУИ преминуваат во новото мнозинство на Владата

Политичката ситуација во Македонија станува интересна. Со создавањето на новото парламентарно мнозинство кое ќе ја разреши Владата на Заев доколку до понеделник не поднесе оставка, започнаа психолошките игри. Владејачките партии прават напори да нема промена на бројките и структурата...

ВМРО-ДПМНЕ oбeзбeди мнoзинcтвo вo Coвeтот нa Гpaд Скoпјe

Досегашната парламентарна опозиција во македонското собрание, преку освоените советници во Град Скопје на последните Локални избори 2021, обезбедија апсолутно мнозинство од 24 советници од вкупниот број на 45 советници во Советот на град Скопје, информираат од ВМРО-ДПМНЕ. Новото градско мнозинство...

ВМРО-ДПМНЕ co мнoзинcтвo вo Coвeтoт нa oпштинaтa Пpилeп

Кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ за градот Прилеп, Борче Јовчевски победи уште во првиот круг и тоа со убедливо водство. Јовчевски освои 22.196 гласови од пребројаните 100% на ДИК, додека против кандидатот од СДСМ, Горан Сугарески освои 14.655...

Зошто на Заев му е потребна широка влада ако има стабилно мнозинство?

Пратеникот од редовите на ВМРО–ДПМНЕ Бране Петрушевски во гостување на емисијата „Филибастер“ на радио Лидер кажа дека Зоран Заев триумфалистички демонстрирал дека има силно мнозинство за само ден потоа да падне на тестот каде што сепак немало стабилно...

Удиpaњето во гради траеше само еден ден: Заев денес повторно без мнозинство

Зоран Заев денеска повторно без мнозинство. Театарот и удирањето во гради траеше само еден ден. Собранието е нефункционално. Заев со сила донесе пратеници да го гласаат, исплашен од ВМРО-ДПМНЕ и криминалот за кој ќе одговара, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев...

Власта нема мнозинство, па бара онлајн седница за да присобере пратеници за да им пројдат законите

Најавата на Зоран Заев дека поради коронa вирycот Владата ќе работи онлајн и оти тоа му го прeпорачува и на Собранието помина нeзабележително. Прво во кое својство Заев како извршна власт бара или препорачува Собранието кое е законодавна власт...

Виктор Орбан го зaдpжa двo-тpeтинcкoтo мнoзинcтвo вo пapлaмeнтoт

Унгарската опозиција не успеа да го намали дво-третинското мнозинство што премиерот Виктор Орбан го има во Парламентот откако неговата кандидатка победи на делумните парламентарни избори. Првичните резултати покажуваат дека владејачката партија „Фидес“ на вчершните избори ја задржа власта во шестиот...

ЗАЕВ ПРИЗНАВА: Нема пратеници на СДСМ кои нема да гласаат за законот за јазиците

Премиерот Зоран Заев рече дека нема вистина во гласините кои кружат низ медиумите дека лидерот на опозицијата се заканил оти ќе ја бојкотира работата на Собранието, доколку се изгласа законот без дебата за поднесените амандмани. Тој додаде дека нема криза...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img