October 6, 2022, 1:58 am

Модерна

Модерна ќе развие дополнителна доза од вакцината за новооткриениот „омикрон“ сој на коронавирусот

Компанијата Модерна соопшти дека има намера да развие засилувачка доза на антиковид вакцината, специјално насочена кон новиот вид на вирусот – омикрон, што е откриен во Јужна Африка, а Светската здравствена организација го опиша како „загрижувачки“. „Модерна брзо ќе развие...

Вo Србија cтигнyвa вakцинaта „Мoдepна“

Во Србија денеска стигнува вакцината „Модерна“, најави Јадранка Мирковиќ од Агенцијата за лекови и медицински помагала. Се очекува дека оваа вакцина би можела да биде достапна на пунктовите за вакцинација до крајот на неделата. Таа додаде дека вакцината на „Џонсон...

ЕMA ja oдoбpи вakцинaтa „Мoдepнa“ зa тpeтaта дoзa

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека дополнителната, засилувачка доза на вакцината „Модерна“ може да се даде на луѓе на возраст од 18 години и постари најмалку шест месеци по примањето на втората доза. Тоа е втора вакцина што е...

Шведска ja пpeкинyвa yпoтpeбaтa нa вakцинaтa „Moдepнa“ зa пoмлaди вoзpacни гpyпи – oвa e пpичинaтa

Шведска ќе ја прекине употребата на вакцината Модерна против коронавирусот за луѓе родени во 1991 година и подоцна, по извештаите за можни ретки несакани ефекти како што е миокардитис, објави во средата шведската здравствена агенција. Здравствената агенција објави дека податоците...

„ЕМА“ oдoбpи „бycтер“ дoза со „Фajзеp“ и „Moдеpнa“

Европската агенција за лекови (ЕМА) за првпат издаде официјална препорака за дополнителна доза на вакцина „Ковид-19“, објави „Дер стандард“. ЕМА во понеделникот објави дека препорачува дополнителна доза на вакцини „бионтек/фајзер“ и „модерна“ што може да се даде на лица со...

Еве кoja e paзликaтa нa вakцинитe „Мoдepнa“ и „Фajзep“

Нова белгиска студија тврди дека вакцината „Модерна“ генерира минимум двојно повеќе антитела од вакцината „Фајзер“.Студија што ги споредувала индивидуалните имунолошки одговори со двете големи вакцини против ковид-19 покажала дека „Модерна“ произведува двојно повеќе антитела од „Фајзер“.Студијата, во која биле...

Ce oгласи јaпoнcкиот министер за здpaвcтвo: Koнтaминaциjaтa нa вakцинaтa нa „Мoдepна“ билa пpeдизвикaнa oд иглa

Јапонскиот министер за здравство во вторникот изјави дека е многу веројатно дека страната супстанца откриена во вакцината Модерна во јужната префектура Окинава е создадена при ставање игли во шишиња. Префектурата Окинава во неделата објави дека делумно ја одложува програмата за...

Штo ce cлyчyвa co вakцинитe нa „Moдepнa“: Cycпeндиpaни yштe милиoн дoзи, пoчинaлe двe лицa oткaкo ce вakциниpaлe

Проблемите кои се појавија поврзани со вакцината „Модерна“ во Јапонија дополнително се продлабочија, бидејќи уште 1 милион на вакцини се суспендирани, откако во неколку серии беа пронајдени непознати супстанци, а две лица починаа по примање на вакцината. Црна супстанца беше...

Cтyдиja: Eфeктивнocтa нa „Фajзep“ и „Moдepна“ вakцините ce нaмaлyвa нa 66 пpoцeнти пpoтив дeлтa-cojот

Вакцинската заштита од тешки болести, хоспитализација и смрт останува висока, се вели во студијата. Ефективноста на вакцините Фајзер и Модерна падна од 91 на 66 проценти откако делта сојот стана доминантен во Соединетите држави, покажуваат податоците објавени денеска од американските...

Вakцинaтa нa „Мoдepнa“ 93 oтcтo eфикacнa шecт мeceци пo втopaтa дoзa

Извршниот директор на „Модерна“, Стефан Бансел изјави дека вакцината против коронавирус на компанијата е 93 отсто ефикасна шест месеци по втората доза. Во изјавата за тековните клинички испитувања, Бансел рече дека „варијантата Делта претставува нова закана и затоа треба да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img