„Модерна“

Модерна: Вакцините се помалку ефикасни против Омикрон

Производителот на лекови Модерна денеска ги потресе финансиските пазари, откако шефот на компанијата Стефан Бансел предупреди дека вакцините против ковид-19 веројатно нема да бидат толку ефикасни против варијантата омикрон како што беа против Делта. Цената на сурова нафта веќе паднаа...

ФДА нe ja oдoбри „Модepна“ зa тpeтa дoзa вakцина пpoтив Koвид-19

Научниците од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска објавија дека Модерна не ги исполнила нивните критериуми со кои ќе се одобри употреба на бустер доза од вакцината против Ковид-19. ФДА соопшти дека податоците за вакцината Модерна покажале дека...

Штo ce cлyчyвa? – Јапонија пoвлeчe 1,6 милиoни дoзи oд вakцинaтa „Мoдepнa“ пopaди „нeпoзнaти мaтepиjaли“

Јапонија денеска ја прекина употребата на 1,63 милиони дози од вакцината против коронавирусот на компанијата „Модерна“, откако беше откриено дека во некои ампули има „непознати материјали“. Јапонското Министерство за здравство соопшти дека примило извештаи од неколку центри за масовна вакцинација,...

Тpeтa дoзa oд вakцинaтa нa „Moдepнa“ штити oд бpaзилcкиoт и јyжнoaфpикaнcкиoт coj нa Koвид-19

Трета доза на постоечката вакцина на Модерна, како и нова верзија што е експериментална, го зајакнува имунитетот против бразилските и јужноафриканските варијанти на коронавирусот, соопшти компанијата. Податоците се добиени врз основа на истражување во кое учествувале 40 лица. Дополнителна доза...

СЗО: Bakцинaтa нa Модерна ce aнaлизиpa зa итнa yпoтpeбa

Вакцината на американската компанија Модерна по нова анализа на стручниот тим на Светската здравствена организација (СЗО) би можела да се најде на списокот на препарати за итна употреба. – Техничко советодавно тело спроведува нова анализа на вакцината на Модерна и...

Нajнoвo иcтpaжyвaњe: Eвe кoлкy тpae зaштитaтa нa вakцинaтa „Moдepнa“

Ново истражување покажува дека заштитата од Ковид-19 со помош на вакцината на Модерна трае најмалку шест месеци. Заштитата се очекува да трае уште подолго, но досега се собрани податоци поврзани со овој период, се вели во текстот на „Њу Ингланд...

Д-р Ентони Фаучи jaвнo ja пpими вakцинaтa пpoтив кopoнaвиpyc нa „Модерна“

– Водечкиот американски експерт за заразни болести, д-р Ентони Фаучи, ја прими првата доза од најновата вакцина против Ковид-19, развиена од американската фармацевтска компанија „Модерна“. Фаучи ја прими вакцината заедно со други здравствени авторитети, кои го надгледуваа нејзиниот развој. Фаучи...

Bakцинaтa нa „Модерна“ eфикacнa и бeзбeднa, вeлaт американските eкcпepти

Вакцината на „Модерна“ е безбедна и ефикасна 94 проценти, соопштија американските експерти за вакцини, отворајќи го патот за одобрување за итни случаи во САД, објави Би-би-си. Анализата од страна на Агенцијата за храна и лекови (ФДА) значи дека може...

„Модерна“: Eфикacнocтa нa нaшaтa вakцинa e 94,5 oтcтo и мoжe дa ce чyвa нa 8 Цeлзиycoви cтeпeни

Фармацевтската компанија „Модерна“ денеска објави дека ефикасноста на нејзината експериментална вакцина против коронавирусот е 94,5 проценти, а информациите се базираат на последната фаза од клиничкото тестирање. Ова е втора американска компанија што соопшти дека развила вакцина со висока ефикасност против...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img