December 6, 2022, 11:32 am

мозок

Што се случува со мозокот кога не спиеме доволно и колку време е потребно за да се вратиме во нормала

Ако мислите дека ќе го надоместите фактот дека сте пропуштиле да спиете помеѓу шест и осум часа една ноќ, наредните или следните денови, експертите, но и истражувањата, велат дека грешите. Претходното истражување спроведено од научниците од Универзитетот Колумбија за тоа...

Пливањето го зајакнува мозокот – никој не знае зошто е подобро од другите физички активности

Не е тајна дека аеробните вежби можат да помогнат да се избегнат некои од оштетувањата на стареењето. Но, сѐ поголем број истражувања сугерираат дека пливањето може да обезбеди уникатен поттик за здравјето на мозокот. Голем број истражувања покажале дека редовното...

Што го предизвикува стареењето на мозокот и како да го спречите истото

Пушењето и пиењето алкохол се причина број еден, а понатаму дијабетесот, високиот холестерол и крвниот притисок, исто така, имаат лошо влијание врз нашиот мозок. Од што најчесто и најбрзо старее нашиот мозок и како да избегнеме да бидеме сенилни? Научниците...

Зошто треба секој ден да јадете јагоди?

За многумина, јагодите се омилено пролетно овошје. Освен што се слатки и миризливи, јагодите се богати со влакна, витамин Ц, фолна киселина, калиум. Содржат и железо, бакар, магнезиум, селен и витамини.Редовната консумација е поврзана со здраво ниво на шеќерот...

(Видео) 3acтpaшyвaчкo oткpитиe: Bлиjaниeтo нa Koвид-19 вpз moзoкoт

Една нова студија укажа на откритие кое има многу сериозни импликации: коронавирусот не мора да продира директно во мозочното ткиво за да го оштети. Научниците проучувале мозоци на 19 пациенти кои починале од ефектите на коронавирусот. Тие посветиле посебно внимание...

Гoлeминaтa нa moзoкoт вooпшто нe e вaжнa: Eвe oд штo зaвиcи интелигенцијата

Човечката интелигенција зависи помалку од големината на мозокот отколку од начинот на неговото структурирање, е заклучокот на меѓународната научна студија, предводена од истражувачи од Универзитетот во Виена. Научниците досега ја преувеличуваа врската помеѓу големината на мозокот и интелектуалните способности на...

Нoвo нayчнo иcтpaжyвaњe: Koвид-19 влeгyвa вo мoзokoт и мoжe дa бидe aвтoимyнo зa6oлyвaњe

Нова студија на Универзитетот Јејл открива дека критичните пациенти од ковид-19 диспропорционално поседуваат таканаречени „автоантитела“ кои го вооружуваат имунолошкиот систем против нив, што ја прави нивната состојба далеку полоша. Истражувачите користеле напредна техника за скрининг на 170 хоспитализирани пациенти за...

ШТО СМЕ ЗАПА,ЕТИЛЕ , ЗАПАМЕТЕНО Е : Келиите задолжени за паметење се развиваат до 13. година!

Најновото истражување при Универзитетот од Калифорнија во Сан Франциско покажува дека дел од човечкиот мозок, кој е важен за паметење и учење, престанува да создава нови келии околу 13-та година. Откритието кое е објавено во списанието “Nejčer”, вероватно допрва ќе...

Што се случува во мозокот непосредно пред смртта?

Бран електрична активност во нашиот мозок наречен „депресија што се шири“ дејствува во нашиот мозок во последните моменти пред да настапи смртта, открија научниците. Експертите кои ги истражуваа активностите на мозочните клетки кај пациенти кои умираат откриле бран активност што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img