October 3, 2023, 6:01 pm

МПЦ

Се слави милоста Божја кон неговите родители: Зачнување на Св.Јован Крстител

Денеска е 23 септември (по стар стил) и се слави Зачнувањето на свети Јован Крстител. На овој ден се слави милоста, чудото и мудроста Божја; милоста кон побожните и праведни родители на светиот Јован, старецот Захарија и старицата Елисавета, кои...

Денеска е Св. великомaчeник Евстатиј Плакида

Денеска е 20 септември (по стар стил) и се слави Светиот великомаченик Евстатиј Плакида. Голем римски војсководец од времето на царевите Тит и Трајан. Иако незнабожец, Плакида (тоа е неговото незнабожечко име) беше човек праведен и милостив, сличен на капетанот...

Денеска е Св. маченици Трофим, Савантиј и Доримедонт – Душите на овие мaчeници царувaат на небесатa

Денеска е 19 септември (по стар стил) и се слават Светите маченици Трофим, Саватиј и Доримедонт. Во времето на царот Пров, во 3 век, кога во Антиохија началствуваше некој Атик, дојдоа во Антиохија двајца христијани, Трофим и Саватиј, обајцата угледни...

Денеска е Преподобен Евмениј Чудотворец

Денеска е 18 септември (по стар стил) и се слави Свети Евмениј, епископ Гортински на Крит. Од младоста сесрдно одеше по Христа, ослободувајќи се од двете големи бремиња: од бремето на богатството и од бремето на телото. Од првото бреме се...

Денеска се празнува Преподобна Теодора

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 септември. Денеска е Преподобна Теодора. Преподобна Теодора првин живееше брачен живот. Но, се случи така што самата се излажа, па го измами својот маж со некој друг човек. Уште истата вечер доживуваше...

Денеска се празнува Св. Јоаким и Ана

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 9 септември. Денеска е Св. Јоаким и Ана. Денешниот празник е органски поврзан со празникот од претходниот ден, со празникот на раѓањето на Богородица. Како и по сите поголеми празници, и по овој...

Денеска се празнува раѓањето на Пресвета Богородица – Мала Богородица

Македонската православна црква и верниците денес го одбележуваат големиот празник-раѓањето на пресвета Богородица, празник кој се нарекува и Мала Богородица. Денешниот празник се вбројува во 36 големи празници во црковниот календар обележани со црвени букви. Родителите на Пресвета Богородица Јоаким...

Денеска се слави Светиот маченик Созонт

Денеска е 7 септември (по стар стил) и се слави Светиот маченик Созонт. Родум од Ликаонија. Беше овчар, а во сè го држеше Божјиот закон и ги поучуваше своите врсници и другари во благочестието. Преку некое видение дозна дека ќе...

Денеска се празнува Св. пророк Захариј

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 5 септември. Денеска е Св. пророк Захариј. Свети пророк Захариј е таткото на свети Јован Крстител. Потекнуваше од свештеничкото Ароново племе. Син му Јован му беше даден кога тој и жена му Елисавета...

Денеска се слави Свети свештеномаченик Вавил

Денеска е 4 септември (по стар стил) и се слави Свети свештеномаченик Вавил. Овој голем и прекрасен човек, ако може да биде наречен човек, како што се изразува свети Јован Златоуст за него, беше архиереј во Антиохија во времето на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img