December 3, 2023, 3:12 pm

МПЦ

Кaлeндaр нa МПЦ: Дeнeскa e Прeпoдoбнa Мaкринa

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 јули. Денеска е Преподобна Макрина. Света Макрина беше сестра на двајца познати и славни светители Василиј Велики и Григориј Ниски. Во својата младост таа беше свршена со некое момче што умре уште...

Спopeд Кaлeндapoт нa МПЦ – утре се пpaзнyвaaт oвиe cвeтци

Преподобна Макрина Најстарата сестра на Св. Василиј Велики и Св. Григориј Ниски. Како девица рано ја свршија за некој благороден младич. Но кога ѝ умре свршеникот, Макрина се заветува никогаш да не стапи во брак, говорејќи: „Не е право девојката...

Eвe кoи cвeтци ce пpaзнyвaaт yтpe

Светиот маченик Емилијан Во времето на Јулијан Отстапник во тракискиот град Доростол живееше момчето Емилијан, слуга на градоначалникот. Кога царот Отстапник почна со меч и со оган да го сотира христијанството ширум римското царство, во Доростол дојде царски пратеник да...

Утpe ce cлaвaт Св. maчeничкa Марина и Пpeпoдoбeн Леонид Устнедумски

Светата маченичка Марина Родум од Антиохија Писидиска, од родители незнабожци. Дури во својата дванаесетта година слушна за Господ Исус Христос, дека се воплоти од Пречистата Дева, дека изврши многу чуда, прими крсна смрт и славно воскресна. Нејзиното младо срце се...

Kaлeндap нa МПЦ: Утpe ce пpaзнyвaaт oвиe cвeтци

Светиот апостол Акила Еден од Седумдесеттемина апостоли. Како Евреин живееше најнапред во Италија со жена му Прискила. Кога царот Клавдиј нареди да се протераат Евреите од Рим и од Италија, тогаш Акила се пресели во Коринт, каде што првпат го...

Kaлeндap нa МПЦ: Утpe ce пpaзнyвaaт oвиe cвeтци

Светата великомаченичка Ефимија Оваа светителка се празнува на 11 септември, на денот кога пострада. На ова место пак се спомнува чудотворноста на нејзините чесни мошти, пројавена на IV Вселенски Собор во Халкидон. Овој Собор беше свикан во времето на царот...

Спopeд Kaлeндapoт нa МПЦ: Утpe ce пpaзнyвaaт oвиe cвeтци

Светите четириесет и петмина маченици: Леонтиј, Маврикиј, Александар, Сисиниј и другите Во времето на свирепиот цар Ликиниј, којшто владееше со источниот дел на Византиското царство, имаше големо прогонство на христијаните. Во Никопол Ерменски на царскиот намесник Лисиј му се јави...

Спopeд Kaлeндapoт нa МПЦ: Утpe ce пpaзнyвaaт oвиe cвeтци

Светиот свештеномаченик Панкратиј, епископ Тавромениски Овој Светител беше роден во Антиохија во времето кога Господ Исус одеше како човек меѓу луѓето на земјата. Штом слушнаа за чудата Христови, родителите на Панкратиј посакаа да Го видат чудотворецот Господ. И заедно со...

Copeд Kaлeндapoт нa MПЦ: Утpe e Св. вeликomaчeничкa Нeдeлa

Светата великомаченичка Недела Во времето на христоборните цареви Диоклецијан и Максимијан во Анадолија живееја две побожни стари души, Доротеј и Евсевија. Беа побожни христијани, богати, но и бездетни. Со непрестајна молитва испросија од Бога едно чедо, оваа Света Недела. Таа...

Спopeд Кaлeндapoт нa МПЦ: Eвe штo ce пpaзнyвa yтpe

Пренос на моштите на Светите маченици Кир и Јован Се празнуваат на 31 јануари. Под тој датум е опишано нивното житие и страдање. На 28 јуни се празнува преносот на нивните мошти од Канопос во Манутин и многубројните чуда што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img