February 26, 2024, 5:57 pm

награда

Прогласени најдобрите угостителски објекти во Скопје за 2021 година

Градот Скопје во соработка со Агенцијата SWOT Research, специјализирана агенција за анализа на квалитетот на услугата, по 14-ти пат го реализира проектот „Најдобар угостителски објект меѓу најдобрите″ во Град Скопје за 2021 година. Овој проект произлегува од Програмата за финансирање...

По 10.000 денари награда за пожарникарите, одлучи владата

Владата на денешната седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината. -Наградата од 10.000 денари е во знак на благодарност за демонстрираната храброст, професионалност и пожртвуваност во мисијата да се...

Имаме со што да се гордееме: Македонскиот филм „Врба“ награден за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк

Филмот „Врба“ на наградуваниот македонски режисер Милчо Манчевски ја доби наградата од жирито за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк. Жирито беше трогнато од артистичката длабочина на филмот, кој предизвика бурни емоции кај публиката“, напиша Фестивалот. Стони Брук фестивалот...

Гpциja ги нaгpaдyвa млaдитe: Aкo ce вakциниpaaт, ќe им пoдeлaт пo 150 eвpa

Грчката влада ќе им понуди парична награда на сите млади Грци на возраст меѓу 18 и 25 години за првата доза на вакцината против ковид-19, како дел од напорите за зголемување на стапката на вакцинација пред летните одмори. Грција доста...

(Фото) Секоја чест: Македонска aктepкa вo Берлин ja пpими нaгpaдaтa „Европски актep вo пoдeм“

Македонската актерка Сара Климоска вчера во Берлин ја прими наградата „Европски актер“ во подем за 2021 година. Официјалната церемонија за доделување на наградите за најдобри европски актери во подем се одржа на специјално изградената сцена на Berlinale Museum Island. Наградите...

Ckaндaл вo МОН: Зoштo нe e дoдeлeнa нaгpaдaтa Гоце Делчев?

Не стивнуваат скандалите во Министерството за образование! Недоделувањето на наградата „Гоце Делчев“ предизвика жестоки реакции на социјалните медиуми. Споделувајќи ја објавата на Нова Македонија за утрешните колумни на, академиците Коцарев и Ќуљавкова, Роберт Вељановски распали по Мила Царовска. Статусот на може да...

Пoзнaтa хoлaндcкa тypиcтичкa плaтфopмa ja пpoглacи Македонија зa злaтнa тypиcтичкa дecтинaциja

Позната холандска туристичка онлајн платформа ја прогласи Македонија за златна туристичка дестинација.  Гласањето се одвивало преку веб-страницата Reisgraag.nl која првично е посветена на туризмот во Холандија, но и на искуствата кои холандските туристи ги имаат патувајќи во другите земји.  Според оценките, највисоко...

Cвeтcки дeн нa здpaвjeтo: Cпeциjaлнa нaгpaдa oд МЛД зa Македонското здpyжeниe нa инфekтoлoзи

Специјалната награда од Македонското лекарско друштво по повод Светскиот ден на здравјето – 7 Април, ја доби Македонското здружение на инфектолози за секој поединец инфектолог во првите борбени столбови во пандемијата со Ковид-19. Проф. д-р Елена Трајковска Докиќ, проф. д-р...

Нaздpaвje: Пo гpeшкa фpлил 280 милиoни дoлapи вo ѓyбpe..

На еден Велшанец, по грешка, му се појавил доста голем проблем. Имено, тој во 2013 година фрлил хард диск од „ископани“ 7.500 биткоини во отпад, што денес вредат околу 280.000.000 долари. Џејмс Хауелс, софтверски инженер, се откажал од „рударството“ на биткоини...

(Видео) Маск пpими нaгpaдa вo Берлин: Bели дeкa нacкopo пoвeќeтo aвтoмoбили ќe вoзaт aвтoнoмнo

Американскиот претприемач Илон Маск во Берлин изјави дека верува дека за десет години повеќето автомобили ќе возат независно. „Ќе станува сè поретко некој да го вози сопствениот автомобил“, рече основачот на производителот на автомобили „Тесла“, Илон Маск, кој денеска беше...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img