February 6, 2023, 11:27 am

намалување

Минатата недела за 8,0 отсто помалку заразени од Ковид-19

Намалување од осум отсто на бројот на новозаразени од Ковид-19 минатата седмица во споредба со претходната, бележи Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во неделниот извештај за состојбата со коронавирусот во земјава. Од 13 до 19 декември од Ковид-19 заболеле 1.922...

Во последните 10 години преполовен бројот на производителите на тутун

Тутунарот има просечен месечен приход од 416 евра. Доколку се земе предвид дека на четиричлено семејство му се потребни просечно 552 евра за покривање на основните месечни трошоци, колку што изнесуваше вредноста на минимална потрошувачка кошничка за домаќинствата во...

Се намалуваат заразените со коронавирусот, вакцинирани се 828.770 граѓани

Македонија и дел од земјите во Западен Балкан бележат намалување на заразени со коронавирусот. Институтот за јавно здравје објави дека минатата недела во однос на претходната, забележано е намалување од 17,3 отсто заболени од Ковид-19, а заклучно со вчерашниот...

Кopoнaвиpycoт гo нaмaли живoтниoт вeк зa 10 гoдини

Докторка по биолошки науки и професорка на Факултетот за системска биологија на Универзитетот Џорџ Мејсон, Анча Баранова изјави дека главното сценарио за развој на пандемијата со Ковид-19 е трајно намалување на очекуваниот животен век за најмалку 10 години. – Главното...

Највисокиот народ во светот започна да се намалува, еве кои се причините за тоа

И покрај тоа што со децении го држеа првото место на листата на највисоките нации на планетата, Холанѓаните се намалуваат. Научниците ги гледаат причините за „висинската криза“ делумно во економската криза, влијанието на мигрантската популација, но во отсуство на цврсти...

Oвaa зeмja вo ЕУ ги нaмaли kaзнитe зa вoзaчитe

Словенија го донесе новиот „Закон за сообраќајни правила на патиштата“, кој носи многу новини, а секако одат во корист на возачите во земјата. Во Словенија од сега електричен тротинет може да возите по коловоз, не само по велосипедските патеки. Казните за...

Haмaлeн бpojoт нa aктивни пoжapи, ce пpaвaт пoдгoтoвки зa пpoцeнки нa штeтитe

Една недела по прогласувањето на кризната состојба во државата поради пожарите, заклучно со вчерашните податоци на Центарот за управување со кризи, мал е бројот на активните. Паралелно се продолжува со подготовки за проценки на штетите на зафатените локации од...

Haмaлeниoт ДДВ зa cтpyja cтaпи вo cилa

Законските измени за намалување на ДДВ-то на електричната енергија од 18 на 5 проценти стапи на сила. Во Службен весник се објавени усвоените измени на Законот за ДДВ кои пратениците ги изгласаа во петокот. Ова значи дека граѓаните за потрошена...

Kopoнaтa cи гo нaпpaви cвoeтo..: Ha ceкoj втop чoвeк вo cвeтoт мy ce нaмaлeни пpихoдитe пopaди пaндeмиjaтa

На секое второ лице во светот му се намалиле приходите поради пандемијата на коронавирусот, а луѓето во сиромашните земји се особено погодени со загуба на работното место и скратување на работното време, покажа истражување на Галуп објавено денеска. Во истражувањето учествувале 300.000 луѓе од...

ДЗС: Бpojoт нa тypиcти вo фeвpyapи нaмaлeн зa 41,7 пpoцeнти

Бројот на туристи во февруари е намален за 41,7 проценти, а бројот на ноќевања за 36,8 проценти во однос на истиот месец лани. Според податоците што денеска ги објави Државниот завод за статистика, во февруари имало 27.569 туристи, а...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img