намалување

Нapoднa бaнкa ja нaмaли ocнoвнaтa кaмaтa нa 1,25 пpoцeнти

Народната банка ја намали каматната стапка за дополнителни 0,25 процентни поени  до ниво од 1,25 проценти. Одлуката е донесена вчера на редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика. – Одлуката за понатамошно монетарно олабавување се носи во услови на стабилни...

СЗО: Haмaлeнa cmpтнocтa oд Koвид-19 зa 20 oтcтo

Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), во периодот од 15 до 21 февруари смртноста во светот од Ковид-19 е намалена за 20 отсто во однос на претходниот еднонеделен просек. Тенденцијата на намалување на смртноста трае веќе шест недели по...

Пaндeмиjaтa cи гo нaпpaви cвoeтo: Пpихoдитe нa oпштинитe нaмaлeни зa 25 милиoни eвpa

Ковид кризата удри и врз општинските финансии во Македонија. Приходите на Единиците на локалните самоуправи се најпогодени во првите три квартали од ланската година. Најголемо влијание за влошената финансиска кондиција е поради намалените приходи на општините. Центарот за економски...

Фајзер пpивpeмeнo ќe ги нaмaли пpaткитe co вakцини вo Европа

Норвешкиот институт за јавно здравје (ФХИ) соопшти дека фармацевтската компанија Фајзер привремено ќе ги намали пратките со својата вакцина против Ковид-19 во Норвешка и во Европа. Во соопштението на ФХИ се наведува дека Фајзер сака да ги надгради своите производствени...

Добри вecти: Bo вeлeшкaтa 6oлницa минимaлнo нaмaлyвaњe нa Koвид пaциeнти

Во велешката Општа болница се хоспитализирани вкупно 38 пациенти, од кои, 28 се позитивни на ковид-19 и 10 пациенти се со негативен тест, но, задржани на болничко лекување. Како што информира портпаролот на болницата, д-р Елеонора Јованова, на кисородна поддршка...

Бapeм нeштo на apно да тpгнe: Бројот на нoвoзapaзени ce нaмaлyвa, ова е cocтojбaтa пo гpaдoви

Продолжува трендот на помал број на новозаразени од коронавирусот во Македонија. Вчера беа регистрирани 166 ново случаи од 1049 тестирања што е процент не забележан подолг пердиод. Вчера повторно беше поголем бројот на оздравени лица и тој изнесуваше 416...

Уштe мaлкy и нa днoтo..: Индycтpиcкoтo пpoизвoдcтвo вo ноември co пaд oд 4 oтcтo, зa 11 мeceци годинава пoниcкo зa 10.6 отсто

Индустриското производство во ноември 2020 година бележи пад од 4 отсто во односна ноември лани, а во периодот јануари-ноември 2020 во однос на тој период 2019 година има намалување од 10,6 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци...

Дoбpи вecти: Пpoдoлжyвa тpeндoт нa нaмaлyвaњe нa бpoјoт нa нoвoзa6oлeни и пoчинaти oд Koвид-19

Продолжува трендот на намалување на бројот на новодијагностицирани и починати од Ковид-19 и процентот на позитивни од тестирани. Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 21 до 27 декември тестирани се вкупно 13.123 лица, што е...

Haмaлyвaњe oд нaд 50 пpoцeнти нa бpojoт нa зa6oлeни oд гpип вo дpжaвaтa

Во текот на 51-вата недела од 2020 година (од 14-20.12.2020), во Република Македонија пријавени се 35 случаи на групни пријави за заболени од грип/заболувања слични на грип. Бројот на регистрирани случаи во 51-ва недела е намален во споредба со минатата сезона...

Бидeтe внимaтeлни: Haмaлeнa видливocт вo Ресен, Прилеп, Тетово-Попова Шапка и Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози, соопшти АМСМ. Оттаму предупредуваат дека поради појава на магла, видливоста е намалена од 50 до 60 метри во Ресен и Прилеп, од 20 до 30 метри на патниот правец...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img