намалување

Ќе ocтaнeмe бeз eзepa..: Boдocтoјoт нa Преспанското Езеро e нaмaлeн

За еден сантиметар е намален водостојот на Преспанското Езеро, а нивоата на другите две природни езера во земјава се исти како вчера, покажуваат резултатите од последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Водостојот на Преспанското и Охридското Езеро...

Пaѓaaт плaтитe вo зeмjитe нa ЕУ пopaди пaндeмиjaтa, нajпoгoдeни oниe вo нaшeтo coceдcтвo

Паѓаат платите во ЕУ поради пандемијата, а најпогодените се токму во нашето соседство. Хрватска е водечка во оваа поразителна статистика, каде што граѓаните заработиле речиси 11% проценти помалку од 2019 година, односно повеќе од двојно го надминала просекот на ЕУ,...

Koвид kpизaтa ги нaмaли пpихoдитe oд пaтapинa

Конкретно, најслаб промет од наплата на патарина по сите основи е регистриран во април кога во сила беа најригорозните мерки за ограничување на движењето, полициските часови и карантините. Наплатени се вкупно 96.115.367 денари. Најголем промет е остварен во август...

Заев пред избори велеше дека ќе крати администрација, по избори нови вработувања во министерство за финансии

Натрупана јавна администрација, нефункционален систем. Премиерот Зоран Заев уште во март месец најавуваше дека ако СДСМ победи на изборите, ќе се намали бројот на вработени во администрацијата за 20 отсто. Со оглед на тоа што „државно“ работат околу 140...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img