НАСА

Човештвото ќе погледне во минатото: Најмоќниот сателит на НАСА досега – ќе орбитира околу сонцето

Наскоро ќе биде лансиран најмоќниот телескоп направен досега кој ќе ни помогне да сфатиме како се создале првите ѕвезди и галаксии, но и да откриеме многу за мистериите на нашиот универзум. Астрономите, како и љубителите на астрономијата, со нетрпение го...

Јапонија почна да регрутира нови астронаути – Прв јапонец на месечината пред 2030 година

Јапонија денес започна со кампања на регрутирање астронаути со цел да испрати мисија на Месечината во втората половина на 2020-тите, пренесува Агенција Анадолија (АА). За прв пат по 13 години, Јапонската вселенска агенција (JAXA) објави регрутирање за посакуваното место, кое...

(Видео) НАСА за првпат го „допре“ Сонцето

Вселенско летало на НАСА официјално го „допре“ Сонцето, нурнувајќи низ неистражената сончева атмосфера позната како корона. Научниците ја објавија веста во вторникот за време на состанокот на Американската геофизичка унија. Соларната сонда Паркер всушност прелета низ короната во април за време...

Историски момент: НАСА за прв пат влезе во сончевата атмосфера

Сончевата сонда „Паркер“ на НАСА стана првото вселенско летало што влезе во сончевата атмосфера, објави во вторникот американската вселенска агенција. Сондата прелета низ Сончевата корона, горниот слој на атмосферата на нашата ѕвезда, собирајќи честички и податоци за магнетните полиња таму,...

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската вселенска агенција НАСА. Астероидот во облик на јајце наречен „4660 Nereus“, долг 330 метри, ќе влезе во орбитата на Земјата со...

НАСА испраќа вселенско летало да се судри со астероид, надевајќи се дека ќе го спречи идниот „Армагедон“

НАСА лансираше вселенско летало во вторникот вечерта, во мисија да удри во астероид и да тестира дали би било можно да се урне вселенска карпа или да и се промени правецот, доколку и се заканува на Земјата. Карпата „Диморфос“ орбитира...

НACA ja лaнсиpaшe „Лycи“ – лoвeц нa acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА лансираше летало кое треба да ги проучува тројанските астероиди во орбитата на Јупитер. Откако беше лансиран од Кејп Канаверал, Флорида, ловецот на астероиди Луси започна дванаесетгодишно патување што треба да обезбеди подобро разбирање за потеклото...

Гoлeм чeкор: НАСА ja тecтиpa oдбpaнaта нa Зeмjaтa oд потeнциjaлно oпacни acтepoиди

НАСА првпат ќе ја тестира одбраната на Земјата од потенцијално опасни астероиди. Според „Вашингтон пост“, американската вселенска агенција планира да лансира ракета со специјална сонда – „ДАРТ“, којашто ќе се судри со астероид за да ја промени неговата насока....

(Видео) Хеликоптерот на НАСА ги надмина очекувањата – помина 6 месеци на Марс и се уште не се откажува

Требаше да лета само пет пати, но малиот хеликоптер на НАСА на Марс, Ingenuity, веќе заврши 12 летови и се уште не е во пензија. Со оглед на неочекуваниот успех, НАСА ја продолжи својата мисија „на неодредено време“. Малиот хеликоптер е...

НАСА бара кандидати кои ќе поминат една година на Марс

За три години отсега човечка нога повторно ќе стапне на Месечината, а неколку години потоа или можеби една деценија потоа човекот ќе го освои и Марс. Илон Маск верува дека тоа ќе се случи во текот на оваа деценија,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img