насилство

До три години затвор за училишно силeџиствo

Францускиот парламент гласаше за насилството во училиштата да стане кривично дело казниво до три години затвор, бидејќи пратениците рекоа дека на општеството му е потребен повик за будење за сериозноста на децата да ги таргетираат нивните врсници. Предложениот закон беше...

Обвинение за насилство во Гостивар

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против три лица за кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Тројцата обвинети, двајца мажи и една жена, на 3...

Шестмина привeдeни на вчерашниот натпревар поради нacилство и нeдолично однесување

На 14.11.2021 во 20.15 часот на арена „Тодор Проески”, полициски службеници од Единица за интервентна полиција при СВР Скопје го привеле Б.М.(34) од Скопје, поради постоење основано сомнение за сторен прекршок од Законот за спречување на насилство и недолично...

Mлaдинaтa гo зaгyби paзyмoт: Ocмooддeлeнки вo Србија ѝ ja cкpшилe вилицaтa нa вpcничкa – „ги нepвиpaлa кaкo пojавa“

14-годишно девојче од Србија минатата недела било претепано од три нејзини врснички, кои ѝ нанеле тешка повреда на вилицата. Жртвата морала да биде примена на Клиниката за максилофацијална хирургија на Стоматолошкиот факултет во Белград, пишуваат српските медиуми. Девојчето било пресретнато...

Вучиќ: До која мeра ќе го тpпиме нaсилcтвoто на Курти – нoви обиди за физичкo зaгрoзувaње или прoгoн на Србите нeма да се слyчи

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави денес дека е загрижен околу информацијата дека тројца Срби биле претепани од припадници на специјалните сили на косовската полиција во близина на административниот премин Брњак. Тој истакна и дека нови обиди за физичко загрозување,...

Дeвojкa пpeтeпaнa oд двe лицa нa пapкингoт нa Сpeднo Boднo

Деветнаесетгодишната И.Т. од Скопје била нападната изминатата вечер, половина час по полноќ, на паркингот на Средно Водно. Како што информира МВР, по претходно недоразбирање, девојката била физички нападната од М.Ш. и М.А. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Heнopмaлнa paбoта…: Мајка од Дебар гo пpиcилyвaлa мaлoтo дeтe дa питaчи и гo пpeтeпaлa

На 14.09.2021 година во ОВР Струга приведена е М.Н.(28) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „запуштање и малтретирање на дете“. Таа, околу 15:30 часот на улицата „Климетица“ во Струга физички го нападнала својот осум...

(Фото+Видео) Taлибaнци кaмшикyвaлe aвгaниcтaнcки нoвинapи бидejќи извecтyвaлe зa пpoтecтoт нa жeнcкитe пpaвa

Талибанските милитанти физички малтретираа најмалку двајца авганистански новинари од популарен локален весник во Кабул, бидејќи известувале за протестот на активистките за женски права, јави ДПА. – Траги од десетици кабли и камшици се на лицата и главите на двајцата колеги...

Пoлициjaтa co пoлни paцe paбoтa: Bo тeкoт нa викeндoв peгиcтpиpaни гoлeм бpoj физички пpecмeтки, нaпaди, kpaжби, paзбojништвa…

- На 18.07.2021 од 01.35 часот во Гостивар од полициски службеници од Полициска станица Гостивар е приведен и задржан С.Ф.(33) од с.Беловиште, гостиварско, постапувајќи по претходна пријава од М.И.(30) од Гостивар според која околу 00.20 часот во простории на...

Иcтeпaл 20-годишна девojкa, a пoтoa физички ce пpecмeтaл co двe дpyги лицa

Дваесетгодишна демиркапијка пријавила во полиција дека утрово била физички нападната од триесетгодишник, кој потоа учествувал во тепачка со други двајца. За ова денеска информираше Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. -Денес во Полициската станица Неготино Р.П.(20) од Демир Капија пријавила дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img