несреќа

(Видео) Се cpyши пешачки мост во Вашингтон, има и повpeдени

Пешачки мост се сруши во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека камионот останал под урнатините. Дополнителна опасност е фактот дека горивото започна да протекува од камионот, велат официјалните лица. Властите се на терен, а четири лица...

(Видео) Се cpyши училиште во Белгија, зaгинaa пет лица

Училишна зграда во белгискиот град Антверпен се сруши за време на градежните работи, а во несреќата загинаа пет лица, а девет беа повредени, соопштија денеска локалните власти. По уривањето на зградата, пожарникарите и полицијата излегоа на лице место со специјално...

62 годишна Русинка се повpeдила при спуштање со параглајдер во битолско

62 годишна Русинка повредена во несреќа со параглајдер во битолско Трновци. Како што информираат од МВР: На 10.06.2021 во СВР Битола било пријавено дека во атарот на с.Трновци, при спуштање со параглајдер, Н.С.(62) од Русија се здобила со тешки телесни...

Воз yдpи во работници во Кина, зaгинaa девет лица

Во железничка несреќа рано утрово во кинеската провинција Гансу загинаа девет лица кога воз удри во работници. Воз кој патувал од Урумчи до Хангжу удрил во работници на железницата во Џинчанг. Според Би-Би-Си, медицински екипи и екипи за итни случаи се...

Тешко повpeдeн работник, пaднaл од објект во изгpaдба во Скопје

На 02.06.2021 во 15.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза" со тешки телесни повреди бил донесен Д.В.(64) од Скопје. Полициски службеници излегле на местото и извршиле разговор со Д.В., кој изјавил дека околу 15.00...

Велocипeдиcт изгyбил кoнтpoлa и yдpил вo пoтпopeн ѕид – ce здoбил co тeшки пoвpeди

На 25.05.2021 околу 18.40 часот на ул.„Ѓорги Димитров" во Велес, малолетник од Велес управувајќи велосипед изгубил контрола и удрил во потпорен sид. Во Општата болница Велес му биле констатирани тешки телесни повреди. Увид на местото на настанот извршила екипа...

(Фото+Видео) Eкcплoзиja нa бpoд штo пpeвeзyвaл 25 тoни aзoтнa киceлинa

Танкерот „Ex-Press Pearl“, кој патувал од Индија до Шри Ланка, се потресе од експлозија рано утрово. Брод со 25 тони азотна киселина се запали во близина на пристаништето Коломбо. Објава на Твитер може да погледнете ТУКА. Шри Ланка распореди поморски авиони и...

Бројот жpтви во нecpeќата на жичницата во Италија се зголеми на 12, две деца се kpитичнa состојба

Италијанските спасувачи ги извлекле од остатоците на урнатата кабина од жичницата телата на 12 загинати, но вкупниот број жртви може да изнесува 13, соопшти во неделата рано попладнето претставник на горската спасувачка и спелеолошка служба во северниот регион Пиемонт. „До...

(Фото) Осум зaгинaти при пaд на кабина на жичарницата во Италија

Најмалку осум лица загинаа при пад на кабина на жичарницата која се наоѓа во близина на езерото Маџоре во северна Италија. Жичарницата превезувала патници од градот Стреза кон планините Мотароне, а во кабина имало вкупно 11 патници, вклучително и две...

Се ypна белоруски вoeн авион, зaгинaa двајцата пилoти

Денес се урна белоруски воен авион, а двајцата пилоти го загубија животот, објави белоруската армија. Белоруското Министерство за одбрана изјави дека авионот за обука „Јак-130“, произведен во Русија, се урнал во близина на градот Барановичи на западот на земјата, за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img