December 9, 2023, 10:04 pm

новинари

Нè „ослободија од режимот“ за да ја ограничат слободата на говор: Новинарите на настани само со ковид-сертификати

Владата вчера го дополни протоколот за организирање на настани со медиско присуство, а измените се однесуваат на следењето на настани од страна на новинарите и медиумските работници. „Задолжително е поседување на ковид сертификат за примени две дози на вакцини или...

CPJ: Рекорден број притворени новинари во светот во 2021 година, најмалку 24 убиени

Во 2021 година во светот е регистриран рекорден број на приведени новинари, се наведува во новиот извештај на непрофитниот Комитет за заштита на новинарите (CPJ), во кој се прецизира дека дури 293 новинари се затворени до 1 декември годинава. Во...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот за отстранување на новинарите

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на дуќаните во ГТЦ, кои...

(Фото) Македонија им обезбеди привремен престој на четворица новинари од Авганистан кои добивале закани по живот од Талибанците

На Четворица авганистански новинари, Македонија им обезбеди привремен престој. Изутрината на Меѓународниот аеродром Скопје, пристигна група од четворица новинари од Авганистан кои се во опасност од новите тамошни власти, информира Владата. Станува збор за ТВ и радио новинари кои работеле...

„SafeJournalists“: Jaвнa ocyдa зa пoпpeчyвaњe нa paбoтата нa нoвинapитe зa вpeме нa избopитe

Мрежата „SafeJournalists“, која застапува повеќе од 8.200 медиумски професионалци во Западен Балкан, се придружува на напорите на својата членка ЗНМ во подигање на свеста за проблемот со повреда на правата на новинарите особено во периоди на избори, додека правото...

ВМРО-ДПМНЕ co ocyдa зa нaпaдитe нa нoвинapитe нa Инфoмaкc

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува физичкиот напад врз новинарската екипа, кој се случи во Прилеп од страна на активисти и членови на владејачката СДСМ. Ова го сметаме како брутален атак врз слободата на медиумите и демократијата во Македонија. Тепањето на новинари и...

Новинарите Марија Реса и Димитриј Муратов се добитници на Нобелова награда за мир

Новинарите Марија Реса и Димитриј Муратов ја добија Нобелова награда за мир за 2021 година за нивниот придонес во заштита на слободата на изразувањето во Филипини и Русија. „Слободното, независно и точно новинарство служи како заштита против злоупотребите на власта,...

Пoвeќe од 100 авганиcтaнcки нoвинapи aпeлиpaат нa мeѓyнapoднa пoмoш зa зaштитa нa cлoбoдaта нa пeчaтoт

Повеќе од 100 авганистански новинари апелираа до меѓународната заедница да ја заштити слободата на печатот во Авганистан, јави ДПА. Најитна потреба е гарантирање на заштитата, особено на новинарките, соопшти анонимно групата новинари, уредници, фотогради во апелот упатен преку Репортери без...

(Фото+Видео) Taлибaнци кaмшикyвaлe aвгaниcтaнcки нoвинapи бидejќи извecтyвaлe зa пpoтecтoт нa жeнcкитe пpaвa

Талибанските милитанти физички малтретираа најмалку двајца авганистански новинари од популарен локален весник во Кабул, бидејќи известувале за протестот на активистките за женски права, јави ДПА. – Траги од десетици кабли и камшици се на лицата и главите на двајцата колеги...

Бapaaт зaштитa oд CAД: Гoлeм бpoj aвгaниcтaнски нoвинapи ce пoд зakaнa

Комитетот за заштита на новинарите (ЦПЈ) изрази загриженост за безбедноста на медиумските работници и упати апел до САД да гарантираат нивна заштита. – САД имаат посебна одговорност кон авганистанските новинари, кои известуваа во живо за случувањата во нивната земја. Администрацијата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img