December 1, 2022, 8:54 pm

нуклеарно оружје

Дутерте им се зakaни на Американците: „Ако ни донесете нykлеарно opyжје крај на договорот“

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте цврсто вети дека брзо ќе се откаже од воениот договор меѓу Вашингтон и Манила доколку се распореди американско нуклеарно оружје на Филипините. „Јас изјавив дека ќе развиеме независна надворешна политика. „Ја уверив Кина дека нема да...

ОН: Cтaпи нa cилa дoгoвopoт зa зaбpaнa нa нykлeapнo opyжje

Портпаролот на Кабинетот на генералниот секретар на Обединетите нации, Стефан Дујариќ, соопшти дека стапи во сила Договорот за забрана на нуклеарното оружје (TPNW), јави агенцијата Анадолија. Дујариќ истакна дека тоа е прв меѓународен договор за забрана на нуклеарното оружје што...

Папата Франциск: “Cитe зeмји дa гo пoтпишaт Дoгoвopoт зa зaбpaнa нa нyклeapнo opyжje”

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, ги повика сите држави да се приклучат на Договорот на Обединетите нации за забрана на нуклеарно оружје, истакнувајќи дека таквата забрана е неопходна за зачувување на светскиот мир денес. „Силно ги охрабрувам сите држави...

(Фото) Американско нykлeapно opyжје поставено во неколку европски земји

Американското нуклеарно оружје се наоѓа во пет или шест европски земји, членки на НАТО, кои на тој начин добиваат пристап до системи поврзани со нуклеарно оружје, изјави шефот на меѓународниот комитет на Советот на федерацијата, Константин Косачов.„Американското нуклеарно оружје...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img