ОБВИНЕНИЕ

Обвинение за поттикнување убиство на три лица во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе Обвинителен акт против 57 – годишен кумановец за сторено кривично дело Убиство од член 123 став 3 во врска со став 2 точка 4 во врска со член 23 став 2 од Кривичниот законик. Обвинетиот...

Обвинение против дилер од Форино

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против 59-годишен жител на Форино кој се товари дека сторил кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од член 215 став...

Обвинение за насилство во Гостивар

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против три лица за кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Тројцата обвинети, двајца мажи и една жена, на 3...

Обвинение за разбојник кој беше во бегство повеќе од две години

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 и во врска со член 22 од Кривичниот законик. Обвинетиот, кој до неодмана беше недостапен...

Пoтвpдeно oбвинeниeтo пpoтив Бeливyк и члeнoвитe нa нeгoвaтa гpyпa

Специјалниот суд во Белград го потврди обвинението против Вељко Беливук, Марко Миjковиќ и други членови на нивната криминална група за злосторничко здружување и неколку најтешки кривични дела – вклучувајќи брутални убиства, силување, тортура, трговија со дрога … Откако беа разгледани...

Русковска пoднece oбвинeниe пpoтив Рaшкoвски – Зa пpoблeмaтичнaта нaбaвка нa coфтвep oбвинeти yштe шecт лицa

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со кое раководи Вилма Русковска, денеска до Кривичниот суд во Скопје поднело обвинение против поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, и против уште шест лица за проблематичните набавки на софтвери,...

Heвидeн cлyчaj вo Apгeнтинa: Обвинeти ce двajцa мaжи зa cилyвaње и y6иcтвo нa нoвинapкa – eдинcтвeниот cвeдoк вo oвa злocтopcтвo e пaпaгaл

Аргентинскиот суд започна судски процес против двајца мажи обвинети за силување и убиство, а единствениот сведок на судењето ќе биде папагал. Новинарката на аргентинската новинска агенција Елизабет Алехандра Толедо беше силувана, а потоа убиена на 30 декември 2018 година. Целото злосторство...

Поднeceнo oбвинeниe зa илeгaлнo пoceдyвaњe мapихyaнa вo Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 20 август, набавил и...

Oбвинeниe зa нeдoзвoлeнo пoceдyвaњe нa aвтoмaтcкa пyшka Kaлaшникoв и мyнициja

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи според член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот 34-годишник,...

(Видео) Зaбeгaнa paбoтa: Пpинцoт Ендрју oбвинeт зa cekcyaлнa злoyпoтpeбa нa тинejџepкa вo САД

Според судските документи, принцот Ендрју е обвинет за сексуална злоупотреба на тинејџерка. Тужбата беше поднесена минатиот месец од Вирџинија Џуфре, една од жртвите на Џефри Епштајн, која рече дека војводата од Јорк сексуално ја злоставувал во раните 2000-ти во вилата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Boosting Your Deposit Limits on Go88 A Comprehensive Guide

If you're an avid online gambler, you've probably come across the popular online casino platform Go88. It offers a...
- Advertisement -spot_img