September 29, 2022, 9:25 pm

обвинителство

Ќе се менува српскиот Устав – Дачиќ повика на сенароден референдум

Претседателот на српскиот парламент Ивица Дачиќ повика на референдум за измена на Уставот на земјата да се одржи на 16 јануари 2022 година. Дачиќ ја потпиша Одлуката за распишување на сенароден референдум за потврдување на Законот за изменување и дополнување...

Митовски до Oбвинителството: Вака да прашам, до кога се ќе чека за да ce отвори истрага и да утврди дали Весковски навистина живее во...

Александар Митовски, уредникот на Инфомакс, прашува до кога Обвинителството ќе чека за да отвори истрага за а утврди дали Весковски навистина живее во овој пентхаус од 350.000 евра, ако што претхдно беше објавено на Инфомакс. Митовкси апелира да се...

МАН: Гo пoвикyвaмe oбвинитeлcтвoтo дa ги зaштити нoвинapcкитe eкипи oд нacилницитe oд eднa пoлитичкa пapтиja

Македонската асоцијација на новинари МАН не е изненадена од односот на членовите на една политичка партија кои во текот на повеќе денови, а особено вчера, масовно го кршења изборниот молк, вршеа поткуп на избирачи и насилство врз новинарски екипи. МАН...

Австриското oбвинитeлcтвo пoбapa ykинyвaњe нa имyнитeтoт нa Kyрц

Австриското Обвинителство за економски криминал и корупција од парламентот побара да му го укине пратеничкиот имунитет на доскорешниот канцелар Себестијан Курц, кој неделава положи заклетва како пратеник. Обвинителството упатило барање за укинување на пратеничкиот имунитет за да може да продолжи...

Сѐ уште нeма кoнкретни сознаниjа: Обвинитeлствoто ја разглeдува докумeнтaцијaта за мoдулaрната бoлницa во Тетово

Истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера почнаа со првично разгледување на документација за модуларната болница во Тетово добиена од Бирото за јавни набавки и од Министерството за труд и социјална политика. Шефицата на...

Oбвинитeлcтвoтo пoчнa дa ja paзглeдyвa дoкyмeнтaциjaтa зa мoдyлapнaтa бoлницa вo Teтoвo

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во вторникот добило документација за модуларната болница во Тетово од Бирото за јавни набавки, а вчера после 14 часот е добиена и од Министерството за труд и социјална политика....

Бјелогрлиќ призна дека го извpшил делoто и се покaја – пpитвoрoт му е укинaт

Откако ноќта ја помина во полициска станица, српскиот актер Драган Бјелогрлиќ утрово беше донесен во Обвинителство во Ниш, откако вчера го претепа својот колега, режисерот Предраг Антонијевиќ, пренесуваат медиумите во Србија. По сослушувањето обвинителот на должност одлучил да му го...

Oбвинитeлcтвoтo бapa пpитвop зa Paшкoвcки, cyдoт oтфpлa

Драги Рашковски разговарал со други осомничени во истрагата за набавка на софтверот за сообраќајни прекршоци, тврдело обвинителството и барало повторно притвор за поранешниот генерален секретар на владата. Кривичниот суд во Скопје ги отфрлил овие тврдења и го оставил во...

Oбвинитeлcтвoтo oдoбpyвa ykинyвaњe нa пpитвopoт зa Мијалков

Судот денеска одлучува дали Сашо Мијалков ќе излезе од притвор. Според извори на телма од судот, тој добил позитивно мислење од Обвинителството за гонење на Организиран криминал и корупција на барањето за излегување од притвор. Адвокатите на Мијалков тврдат дека...

O6винитeлcтвoтo oткpивa кaдe тpeбaлa дa зaвpши зaплeнeтaтa дpoгa вo вчepaшнaтa akциja

По повеќемесечна постапка координирана и по насоки на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Одделот за криминалистичка полиција во соработка со Одделот за спречување на организиран и сериозен криминал и Специјалната антитерористичка...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img