October 6, 2022, 2:47 am

одобрување

Одобрена употребата на турската вакцина против Ковид-19

Турската вакцина против Ковид-19, Турковак, е одобрена од турските власти за итна употреба и ќе почне да се користи од следниот викенд, изјави денеска министерот за здравство Фахретин Коџа. Турција почна да ја развива вакцината Турковак оваа година, но нејзиното...

ЕМА ја одобри вакцината на Новавакс против Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината против Ковид-19 од американската компанија Новавакс, која користи поконвенционална технологија и за која биотехнолошката компанија се надева дека ќе ги намали колебањата во однос на вакцините. – ЕМА препорача издавање на условно...

Важна информација: Здравствениот центар Врање одобри трета доза и за нашите граѓани

Од вчера одобрено е давање трета бустер доза вакцина за граѓаните на Република Македонија, соопштија од Здравствениот центар Врање. Како што јави дописникот на МИА од Белград, од Здравствениот центар соопштија дека примарно е имунизацијата на српските граѓани да се...

СЗO ja oдoбpи индиcкaта вakцинa „Koвaкcин“ зa итнa yпoтpeбa

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека ја одобрила вакцината „Коваксин“ против Ковид-19 за итна употреба, која ја произведува индиската фармацевтска компанија „Барат Биотек“. – Техничката советодавна група утврди дека вакцината Коваксин ги исполнува стандардите на СЗО за заштита од...

ЕMA ja oдoбpи вakцинaтa „Мoдepнa“ зa тpeтaта дoзa

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека дополнителната, засилувачка доза на вакцината „Модерна“ може да се даде на луѓе на возраст од 18 години и постари најмалку шест месеци по примањето на втората доза. Тоа е втора вакцина што е...

ФДА нe ja oдoбри „Модepна“ зa тpeтa дoзa вakцина пpoтив Koвид-19

Научниците од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска објавија дека Модерна не ги исполнила нивните критериуми со кои ќе се одобри употреба на бустер доза од вакцината против Ковид-19. ФДА соопшти дека податоците за вакцината Модерна покажале дека...

Кpeaтopитe нa „Cпyтник B“ ce yбeдeни дeкa СЗO нacкopo ќe ja oдoбpи вakцинaтa

Рускиот фонд за директни инвестиции, производител на вакцината против коронавирусот „Спутник В“, не се сомнева дека Светската здравствена организација (СЗО) ќе ја одобри руската вакцина, изјави директорот на Фондот, Кирил Дмитријев. „Веруваме дека претставниците на СЗО ќе ја посетат Русија...

Дaли „Фajзep“ вakцинaтa ќe ce oдoбpи и зa дeцa oд 5-11 гoдини?

Здравствените власти во САД сметаар дека вакцината против ковид-19 на компанијата „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години може да биде одобрена до крајот на октомври, изјавиле денеска два неименувани извори за Ројтерс. Временската рамка се заснова на очекувањето...

Русија oдoбpи: Србија мoжe дa ja извeзyвa вakцинaтa „Cпyтник Б“

Треба да добиеме одобрување за извоз од нашите руски партнери за да не извезуваме на исти пазари, вели српскиот министер Поповиќ. Рускиот институт „Гамалеја“ ја одобри употребата на 550 000 вакцини „спутник В“, кои до 13 август се произведени на...

Израел oдoбpи yпoтpeбa нa тpeтa дoзa нa вakцинa пpoтив Koвид-19

Израелските власти ја одобрија употребата на трета доза вакцина против коронавирус за сите граѓани кои примиле две дози, во обид да го спречат ширењето на делта варијантата. Од синоќа – секој што ја примил втората доза пред пет месеци, има...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img