August 16, 2022, 7:28 am

олаф шолц

Германија: Ќе мора и четврта доза

Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах очекува зголемување на бројот на заразени со вирусот околу Нова година и изјави дека најверојатно ќе биде потребна четврта доза од вакцината за да се одржи најдобриот имунолошки одговор на Kовид-19. Лаутербах за германскиот...

(Во живо) Нов Канцелар во Германија по 16 години – Завршува ерата на Ангела Меркел

Новиот германски парламент го избра Олаф Шолц за канцелар откако Ангела Меркел заминува по 16 години на чело на најголемата европска економија. Тој сега треба да положи заклетва, заедно со новиот кабинет. - Пренесуваат од Дојче Веле. Германскиот Бундестаг го...

Кoj e Олаф Шолц, чoвeкoт кој ќе ja нacлeди Ангела Меркел?

Кандидатот на Социјалдемократската партија на Германија која победи во тесна трка на неделните парламентарни избори, Олаф Шолц, ќе ја наследи Ангела Меркел на функцијата канцелар. Олаф Шолц е актуелен вицеканцелар и министер за финансии на Германија. Шолц, кој припаѓа на поконзервативното...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img