February 6, 2023, 11:37 am

Оливер Вархеји

Радев во разговор со Вархеји: Бугарија очекува дијалогот со Република Македонија да води до конкретни резултати

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска во телефонски разговор со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји го изразил очекувањето на Софија дијалогот со Република Македонија да доведе до конкретни резултати, јави дописникот на МИА од Софија. Радев истакнал дека Софија е отворена...

Сочувство од Вархеји за сообраќајната несреќа

Еврокомесарот за проширување изрази сочувство преку Твитер за автобуската несреќа во која загинаа најмалку 46 лица на автопатот Струма. „Ужасни вести за трагичната автобуска несреќа во Бугарија рано утрината. Моите мисли и сочувство се со семејствата и пријателите на...

Маричиќ утре на средба со Вархеји во Брисел

Мистерот за правда Бојан Маричиќ утре ќе отпатува за Брисел, а во неговата агента е и средба со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. -Министерот од утре ќе претставува во неколкудневна работна посета на Брисел. Предвидено е да се сретне со...

Вархеји: Лидepитe ќe пoтвpдaт дeкa ce пocвeтeни на цeлосна интеграција и членcтвo нa Зaпaден Бaлкaн во ЕУ

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека лидерите собрани на самитот ЕУ-Западен Балкан „ќе потврдат и јасно ќе кажат дека се посветени на целосната интеграција и членство на Западен Балкан во ЕУ“. – Во таа насока, ние мора...

Вархеји: Heмa coмнeниe дeкa Зaпaден Бaлкaн e цeлocнo пocвeтeн нa тoa дa cтaнe дeл oд EУ

–  Проширувањето отсекогаш носело силни мислења и многу емоции, многу оптимизам и екстремен песимизам во исто време. Пред се за да се има успех во проширувањето треба посветеност. Тоа е геостратешка инвестиција во мирот, сигурноста, стабилноста и економскиот раст....

Вархеји вo cpeдa дoaѓa вo Скопје

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, во среда ќе отпатува за Скопје, јави дописничката на МИА од Брисел. Информацијата ја потврдија службите на Европската Комисија. Програмата на посетата сѐ уште се финализира но извесно е дека тој ќе се сретне со премиерот...

Вархеји вo Софија нa paзгoвopи зa бyгapcкoтo вeтo зa Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји ќе престојува во посета на Бугарија, соопшти Европската комисија. За време на посетата се планирани средби со претседателот на Бугарија, Румен Радев и министерот за надворешни работи Светлан Стоев. Како што јавува МИА од Софија,...

Вархеи: Србија игpa клyчнa улoгa вo peгиoнoт и вo Евpoпa

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеи, изјави дека Европската унија сака да го забрза процесот на проширување, што за Србија значи отворање на два кластери во преговорите за пристапување веќе оваа година. „Политиката за проширување останува во срцето на нашите...

Вархеји: Потребна позитивна трансформација на медиумското опкружување на Балканот

Комесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји, денеска изјави дека е потребна „позитивна трансформација на медиумското опкружување“ во земјите од балканскиот регион и дека Брисел им придава големо значење на реформите во медиумите во процесот на проширување. На онлајн конференцијата...

Еврокомесарот Вархеји во посета на Скопје

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска во рамки на неговата балканска турнеја ќе ја посети Македонија, по повод пристигнувањето на првите вакцини против Ковид-19, споделени и финансирани од ЕУ. Заедно со Вархеји, во Скопје ќе допатува и австриската министерка...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img