омикрон

Германија најави затвapaње на училиштата поради ширење на сојот омикpон

Министерката за образование на Германија, Бетина Старк-Ватцингер, посочи дека граѓаните, со цел да се заштитат од бранот зараза со сојот омикрон, мора да се подготват за евентуално затворање на училиштата. „Во оваа ситуација мора да направиме подготовки на полето на...

Потврден првиот cмpтeн случај кај пациент зapaзен со омикрон вакциниран со две дози од вакцината во Израел

Во Израел е потврдена првата смрт кај пациент заразен со сој омикрон на коронавирус, објавија израелските медиуми. Во извештаите се наведува дека првата жртва на омикронската варијанта е маж во осмата деценија со историја на болеста, а починал вчера во...

Д-р Пановски: Омикрон сојот најверојатно е веќе влезен во земјава, да се воведе ПЦР тест за сите патници

Микробиологот д-р Никола Пановски во Темата на денот на Сител рече дека смета дека Омикрон сојот најверојатно е веќе влезен во земјава. -Сепак не треба да се ризикува, за да не дојде до експлозија во болниците и поставување на модуларни...

Израел забрани патување во САД и Германија

Израелската влада воведе забрана за патување во САД, Канада и осум други држави поради брзото ширење на сојот омикрон низ светот. Ретката одлука САД да се стават на црвената листа лично ја соопшти премиерот Нафтали Бенет. САД се придружуваат на...

Руски виролози ја оценија тезата за вештачко потекло на Омикрон варијантата

Тројца еминентни руски виролози во неделата зборуваа хипотезата за наводното вештачко потекло на омикрон варијантата на коронавирусот и оценија дека иако тоа е можно, сепак, е малку веројатно. Така, вирологот Пјотр Чумаков, шеф лабораторијата за пролиферација на клетките во Институт...

Омикрон поретко ги напаѓа белите дробови

Британска студија покажа дека варијантата на коронавирусот омикрон е помалку опасна за белите дробови од претходните варијанти на Ковид-19. Студијата на Институтот за терапевтска имунологија и заразни болести во Кембриџ заклучи дека мутациите на шилците на вирусот, поради коишто омикрон...

Омикрон пристигна во Хрватска и Словенија

Според здравствените власти, во Хрватска и Словенија е откриена омикрон-варијантата на коронавирусот, која брзо се шири, пренесува Агенција Анадолија. Министрите за здравство на двете земји соопштија дека се обидуваат да го откријат изворот на заразата. Епидемиологот Бернард Калиќ претходно рече дека...

Сериозен недостиг на вакцини во Германија – Министерот предупредува

Германија се соочува со сериозен недостиг на вакцина против Ковид-19 во првиот квартал од 2022 година, предупреди во вторникот вечерта германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах, додека новата германска влада се обидува да ја засили својата кампања за засилена...

Омикрон се поблиску до Мaкедонија, регистриран уште еден случај на Балканот

Во Словенија е потврден првиот случај на инфекција со омикрон варијантата на корона вирусот. Премиерот Јанез Јанша, потврди дека е откриен првиот случај со омикрон во Словенија, но не сподели многу детали околу тој случај. Во меѓувреме, во Словенија продолжува трендот...

Британија започнува со план Б поради ширењето на сојот омикрон

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска објави дека го започнува таканаречениот план Б за Англија, кој, меѓу другото, вклучува упатства за луѓето да работат од дома, со цел да се забави ширењето на вирусот корона вирусот омикрон. „Иако ситуацијата може да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img