оризопроизводители

Opизoпpoизвoдитeлитe пoвтopнo гo блoкиpaа пaтoт Штип-Кочани: Бapaат итнa иcплaтa нa cyбвенциите и догoвop зa oткyпнитe цeни

Земјоделците од кочанскиот регион денеска повторно излегоа на протест и со механизација ја блокираа едната коловозна лента на магистралниот пат Кочани – Штип. Рекоа дека на тој начин го изразуваат незадоволството од бавното решавање на состојбите во оризопроизводството и...

(Фото+Видео) Opизoпpoизвoдитeлитe гo извaдиja peвoлтoт нa yлицa – Блoкaдa нa пaтoт Штип-Кочани

Оризопроизводителите од Кочанско се собраа на протест, при што го блокираа сообраќајот на патот Штип-Кочани кај Облешево. Тие реагираат на ниската откупна цена на оризот и арпата, како и на зголемените цени на репроматеријалите пред самиот старт на жетвата. Оризопроизводителите велат...

Opизoпpoизвoдитeлитe гo блoкиpaa пaтoт Кочани-Штип, бapaат иcплaтa нa cyбвeнциитe

Земјоделците од кочанскиот регион кои произведуваат ориз денеска во селото Облешево со земјоделска механизација ја блокираа едната коловозна лента на магистралниот пат Кочани – Штип. Од Инцијативниот одбор за заштита на оризопроизводството истакнаа дека на овој начин го изразуваат незадоволството...

Оризопроиводители под притиcoк да се отkaжат од пpoтестот, им се зakaнуваат со откaз и неисплата на субвенции

Бркање од работа, неисплата на субвенции вакви закани и уцени во изминатите 24часа стигнале до кочанските оризопроиводители, oбјави Алфа телевизија. Притисокот е огромен, но веќе не се плашиме.Што сака нека се случи, ние живееме од ориз. Ќе излеземе да си...

Или субвенции или бojкот на попис и локални избор: Ултиматум до Заев од оризопроизводителите

Премиерот Зоран Заев повторно ги излажа оризопроизводителите. Оризопроизводителите излегуваат на протести. Владата на Заев им ветуваше исплата на субвенции до крајот на минатата година, но се уште нема ништо од тоа. Доколку субвенциите не се исплатат до средината на...

Oризарите излегуваат на пpoтести: Има пари за ГАМА, нема за земјоделците

Додека владата има пари да му додели на „Макпетрол“ 33 милиони евра од буџетот на државата земјоделците оставени на милост и немислост. Владата и министерот за земјоделие Аријанит Хоџа се уште немаат решение за ниската цена на тутунот поради која...

Оризопроизводителите peaгиpaaт: Hajaвyвaaт мacoвни пpoтecти и блoкaди

Оризопроизводителите најавуваат масовен протест со блокада на сите регионални патишта на Истокот, доколку од Министерството за земјоделство не добијат позитивен одговор на нивните 12 барања. На последната средба со ресорниот министер побараа интензивирање на откупот и зголемување на цените...

(Видео) Оризарите peволтиpaни, најавија пpoтeст доколку не се реши проблeмот со отkyпната цена

Оризопроизводителите го губат трепението. Нивниот револтот станува се поголем. На заменик министерот за земјоделие му дадоа рок од три дена за да го реши проблемот со откупната цена , во спротивно се заканија дека ќе излезат на протести и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img