Орце Ѓорѓиевски

(Фото) Изгоре до темел куќа во Кисела Вода, Ѓорѓиевски најави помош и повторна изградба на домот

Вечерва изгоре до темел куќа во Кисела Вода во сопственост на Тони Атанасовски. Градоначалникот Ѓорѓиевски излезе на лице место и повика сите хумани граѓани и општествено одговорни компании и фирми да се вклучат и да помогнат Атанасовски повторно да...

Ѓорѓиевски: Продолжувавме со чистење на дивите дeпонии, мораме да создаваме зелена, чиста и модерна Кисела Вода

Денес се заврши со чистењето на големата депонија по насипот од реката Мала Рада, а во текот на денешниот ден се исчисти и депонијата покрај Хемтекс. Огромни количини на отпад беа отстранети и од оваа локација, во непосредна близина...

(Фото) Градоначалникот Ѓорѓиевски обезбеди над 2000 пакетчиња за децата од Кисела Вода

Во пресрет на Новогодишните и Божикните празници, градоначалникот Орце Ѓорѓиевски, обезбеди пакетчиња за околу 1300 деца од градинките, околу 200 за децата со посебни потреби и преку 500 пакетчиња за дечињата од социјално-загрозени семејства. Дополнително, новогодишно пакетче ќе добијат...

(Фото) Целосна реконструкција на две детски игралишта во Кисела Вода е во завршна фаза

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски денес изврши увид во состојбата на двете детски игралишта чија реконструкција е во завршна фаза. Првото е лоцирано на улицата “Димо Хаџи Димов”. Поставени се сосема нови реквизити за детска игра, клацкалки, лулашки просторот е ограден,...

(Фото) Ѓорѓиевски: Обезбедивме компјутер за секој наставник од училиштата во Кисела Вода

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски го посети ООУ “Кирил Пејчиновиќ”. И во ова, и во сите останати 10 училишта во општина Кисела Вода, денес беше реализиран проектот Компјутер за секој наставник, кој има за цел подигнување на квалитетот на наставниот процес...

(Фото) Се развеа македонското знаме кај кружниот тек во Кисела Вода

После подолго време, кај кружниот тек во Кисела Вода повторно се развиори македонското знаме. Симболизам Сонцето подеднакво без никакви поделби и дискриминации грее за сите луѓе и живи суштества на планетата. Оттаму, симболиката на сонцето е многу космополитска, слободољубива, либерална, демократска,...

(Фото) Градоначалникот Ѓорѓиевски посвои куче од „Лајка”

Лиска доби дом. Ова некогаш напуштено кученце, од денес ќе биде згрижено од страна на градоначалникот Орце Ѓорѓиевски. Кученцето го донесе новиот директор на ЈП Лајка, Војислав Димитровски, со кој градоначалникот имаше работна средба. Хуманиот третман на уличните и...

Ѓорѓиевски: Законот за млади може да се реализира само со партнерство помеѓу локалната самоуправа и младинскиот сектор

Младите и младинските права беа во фокусот на дискусијата меѓу градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и претставниците на Волонтерскиот Центар, кои беа на работна посета во општината. На средбата тие го запознаа градоначалникот со работата на ова здружение кое има седиште...

Ѓорѓиевски оствари средба со амбасадорката на Хрватска во Македонија

Градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски денеска оствари средба со амбасадорката на Република Хрватска во земјава. По тој повод тој објави и Фејсбук статус кој ви го пренесуваме во целост. Денес во мојот кабинет остварив средба со амбасадорката на Република Хрватска,...

(Фото) Ѓорѓиевски: Ја поттикнуваме свеста за волонтерството, хуманоста и екологијата

Од утрово во Кисела Вода се одвива голема волонтерска акција за чистење на Расадник и за обезбедување на донации за социјално загрозените лица. Настанот е во организација на Општина Кисела Вода, Волонтерски Центар Скопје и „За почиста Македонија“ и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img