Оскар

(Видео) Прв македонски филм на „Netflix“ – „Сестри“ номиниран за оскар за најдобар меѓународен филм

Од петок (24.12) светската публика ќе има можност да го гледа и филмот „Сестри“, што воедно е и прво филмско остварување на Дина Дума (30). Филмот имаше светска премиера на Филмскиот фестивал во Карлови Вари, а истовремено тој е и...

Од “Врба“ на Манчевски, Македонија во 2021 ќе го чека Оскарот

“Сè уште е рано за било какви предвидувања, но му посакувам успех на овој наш македонски претставник во понатамошната борба за оваа голема и престижна награда“, посочи за ВЕЧЕР Игор Иванов-Изи, претседател на комисијата која го објави националниот кандидат...

„Врба“ на Милчо Манчевски во тpкaтa за eвpoпcки Ocкap

Европската филмска академија (ЕФА) денеска ја објави одлуката да го вклучи „Врба“ на Милчо Манчевски во селекцијата за најдобар филм на 33. Европски филмски награди. За филмовите во селекцијата за најпрестижната европска награда, што е позната и како европски Оскар,...

СЛАВА ЗА ПЕТ МИНУТИ:Албанската пејачка Блеона скоро гола на црвениот тепих

Блеона ја искористи најефикасната тактика за брзо да се здобие со петминутна слава – разголување на црвениот тепих. 35-годишната пејачка која е родена во Албанија, но живее и работи во САД, се појави на доделувањето на Американските музички награди...

НЕКОИ ОД НАЈУБАВИТЕ ФУСТАНИ:Ѕвездите на црвениот килим на Оскарите

Филмските и музичките ѕвезди почнаа да пристигнуваат на црвениот килим на 90. доделување на наградите Оскар. Салма Хајек, Џејн Фонда, Џина Родригез се дел од првите гости. Модните критичари го пофалија изборот на фустан на Џенифер Гарнер, Никол Кидман, Џенифер...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img