October 1, 2022, 9:27 am

оставка

Државата на пауза: Што по оставката на Заев?

Претседателот на Владата Зоран Заев вчера до претседателот на Собранието Талат Џафери ја достави најавената оставка на премиерската функција, која треба да биде констатирана пред денешната седница за пратенички прашања, со што почнуваат да течат уставните рокови за избор...

Што пишува во оставkaта на Заев?

Премиерот Зоран Заев конечно ја достави долгоочекуваната оставка до Собранието на Република Македонија. Оставката беше најавена по катастрофалниот пораз на локалните избори. Заев исто така најави и оставка од лидерската функција во СДСМ, која беше реализирана минатата недела,...

Заев официјално поднесе оcтавка до Собранието на Република Македонија

Зоран Заев и официјално ја достави оставката до собранието на Република Македонија. Во продолжение е текстот на оставката која претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ја испрати до претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и до...

Ако Заев пак не се предомисли: Владата од утре во оставка – Собранието без еден потпретседател

Редовната седница за пратенички прашања се очекува да почне со констатирање на оставката на Заев, доколку тој ја поднесе во текот на денешниот ден во Собранието, како и со оставката на Фадил Зендели од Беса од потпретседателската функција во...

Пендaровски денес ќе го има третото годишно обраќање во Собранието

Претседателот на државата денеска ќе го има третото годишно обраќање во Собранието, кое традиционално се случува пред Нова година. Обраќањето пред пратениците е закажано за 12 часот. Се очекува шефот на државата да зборува за актуелните случувања и за очекувањата...

Британскиот министер за Брегзит Дејвид Фрост, поднесе оставка

Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Фрост синоќа објави дека поднесува неотповиклива оставка, наведувајќи ја како причина „загриженоста за насоката во која се движи Владата на премиерот Борис Џонсон“. „Разочарувачки е што овој план стана јавен вечерва, и во дадените околности,...

Шеќеринска поднесе оставка – „Не се согласував со политиките на СДСМ“

Министерката за одбрана објави дека нема да биде дел од новата влада, поради „принципиелни причини“, односно, поради тоа што не се согласува со дел од политиките на СДСМ во изминатиот период. На почетокот на годината, се повлече и партиското...

Конечно си оди Заев? – Оставката во Собрание од Понеделник

Премиерот во заминување, Зоран Заев, ќе ја предводи владината делегација во Тирана, каде што на 20 и на 21 месецов ќе се одржи нова средба во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“, на која е најавено присуство и на српскиот...

Нова оставка: ЗОО Скопје ќе има нов директор

Директорот на скопската Зоолошка градина, Ѓорги Галетановски поднесе оставка од работното место.За оставката напиша на неговиот Фејсбук профил. „Сакам да ве известам дека денес поднесувам оставка од работното место директор на Зоо Скопје. Во изминатите три и пол години успеавме...

Министер си поднесе оставка поради сообраќајна несреќа со една жртвa

Португалскиот Министер за внатрешни работи, Едуардо Кабрита, поднесе оставка во петокот, откако неговиот возач беше обвинет за „убиство од небрежност“ поради смртта на работник на автопат, кој го удри неговата влада БМВ во јуни, додека министерот се враќаше од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img