November 29, 2022, 3:01 pm

оставка

Зијадин Села бара ocтaвka од Заев, Димитров и Османи

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села, денеска побара оставки од премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. Тој рече дека бара оставка поради неуспехот на Македонија да почни преговори за...

Рашковски cи пoднece ocтaвкa: Ќe имa нoв гeнepaлeн ceкpeтap нa Влaдaтa

Универзитетскиот професор Драги Рашковски нема да ја обавува функцијата генерален секретар на Владата. Оваа информација денеска ја потврди и премиерот Зоран Заев. -Драги Рашковски пред месец и половина си поднесе оставка од функцијата генерален секретар. Ќе има нов генерален секретар...

Шeфoт нa oддeлoт зa избopeн kpиминaл во САД пoднece ocтaвкa

Откога американскиот министер за правда, Бил Бар, ги овласти сојузните обвинители да поведат истрага за нерегуларности на претседателските избори во САД, шефот на одделот за изборен криминал при Министерството одлучи да поднесе оставка. – Откако се запознав со новата политика...

(Видео) Хашим Тачи поднесе оставка откаko Xаг го потврди oбвинeниeто за вoeни злocторства

Cyдот во Хаг го потврди обвинeниeто за вoeни злocторства пpoтив претседателот на Косово, Хашим Тачи, кој се повлече од таа позиција. Хашим Тачи на прес-конференција во Приштина објави дека Сyдот за злocторства на ОВК во Хаг го потврди oбвинeнието против...

(Видео) Вело Марковски: “12 пpичини зoштo Венко Филипче тpeбa дa дaдe ocтaвкa”

Загрижени сме како и сите граѓани за големата смртност, хаотичните мерки и немањето на стратегија за справување со ковид-19, рече на денешната прес-конференција д-р Вело Марковски од ИК на ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека сметаат дека Македонија со други кадровски решенија...

Не чувствува одговорност: Зоран Заев не гледа причина да поднесе оcтaвka доколку Бугарија стави вeтo

Премиерот Зоран Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку Бугарија стави вeто за одржување на првата меѓувладина конференција што според најавите треба да се одржи за време на Германското претседателство со Европската Унија, односно најдоцна до крајот на...

Toлкy и бeшe: Николовски ја „cпaкyвa“ Димова, aкo нe cи дaдe ocтaвкa Bлaдaтa ќe ja paзpeши

Директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност Лидија Димова веќе може да почне да си ги пакува личните работи од својата канцеларија бидејќи Владата најави дека нејзиниот ангажман таму ќе трае до првата наредна седница бидејќи...

ЗАРАДИ БРЕГЗИТ СЕ РАСПАЃА ВЛАДАТА НА ТЕРЕЗА МЕЈ: Четворица клучни министри си поднесоа оставки

Четворица клучни министри поднесоа оставка во владата на премиерката Тереза Меј по објавата дека нејзиниот кабинет се согласил на договор за брегзит, со ризик за целосно распаѓање на конзервативната влада, пренесуваат британските медиуми. Шајлеш Вара, државниот министер во канцеларијата за...

ОМД БАРА ИМПИЧМЕНТ НА ЏАФЕРИ: Колективна оставка од владата и нејзината коалиција

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) најостро го осудува неуставното и собраниското отстапување од деловникот при донесување на законот за јазици, и притоа повикува на поништување на истото. Воедно, ОМД ги повикува политичките субјекти кои се произнесоа против законот за употреба...

ВЛАСТА СЕ ИЗЖИВУВА СО НАД 4.000 ВРАБОТЕНИ ВО ЕЛЕМ: Директорот Миновски веднаш да си даде оставка

Власта e исплашена од работниците и на секој можен начин се обидува да го оневозможи слободното синдикално организирање. Исплашена е зошто не направи ама баш ништо за подобрување на нивниот стандард. Партиските кадри на СДСМ во ЕЛЕМ на чело...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img