Отворен Балкан

Косово одби: Нема да ѝ се приклучи на иницијативата „Отворен Балкан“

Косово нема да ѝ се приклучи на иницијативата Отворен Балкан, која пак има за цел да гарантира слобода на движење, стоки и капитал меѓу шесте земји од Западен Балкан кои не се членки на Европската унија, изјави косовската претседателка...

(Видео) Уапсени две лица кои го запалија српското знаме во Тирана

Полицијата во Албанија уапси синоќа две лица поради сомнеж дека го запалиле српското знаме во текот на вчерашните протести во Тирана, пренесуваат албанските медиуми. Според информациите на албанскиот портал Топ чанел, уапсените лица биле спроведени до полициска станица за испрашување. На...

Има од кого да учи дипломатија: Заев си го понесе Ковачевски во Тирана на самитот „Отворен Балкан“

Заев, Ковачевски и Димковски денеска учествуваат на самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска учествува...

Ковачевски: Драго ми е што можам да дадам личен придонес во иницијативата „Отворен Балкан“

Заменик министерот за финасии и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, вечерва на неговиот фејсбук профил изрази задоволство што може непосредно да се запознае со иницијативата „Отворен Балкан“ и да даде свој придонес. -Чест ми што вечерва првпат учествувам на официјален...

И Александар Сорос на вечерата на Заев, Ковачевски, Вучиќ и Рама

Македонската и српската делегација, предводени од премиерот Зоран Заев, односно претседателот Алекандар Вучиќ, вечерва во Елбасан беа пречекани од домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама и вицепремерот Арбен Ахметај и министри од владата со што започна работната агенда за „Отворен...

Утре нов состанок на иницијативата „Отворен Балкан“ во Белград: Наместо Заев, ќе присуствува Димитров

Поттикнувањето на регионалната соработка преку иницијативата „Отворен Балкан“ продолжува на работен состанок денеска и утре во Белград, на којшто во име на Владата на Република Македонија ќе учествува вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. Агендата за работниот состанок што се...

Рама: Oтвopeн Балкан, вистинската идejа во виcтинcкo вpeме

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека е убеден оти сите земји од регионот ќе станат дел од иницијативата „Отворен Балкан“. На церемонијата по повод годишнината од германската фондација Фридрих Еберт во Албанија, Рама посочи дека не постои друг начин...

Paмa нajaви cocтaв нa нoвa влaдa зa cлeднaтa нeдeлa и вeти пpoдoлжyвaњe нa aктивнocтитe зa „Oтвopeн Бaлкaн“

Албанскиот премиер Еди Рама, кој на изборите на 25 април обезбеди трет мандат, денеска најави дека следната недела ќе го објави составот на новата влада. Во својот завршен говор за вториот владин мандат, Рама изјави дека новата влада бара добра...

Протест во Тирана против „Отворен Балкан“

Активисти на Движењето за демократија одржаа симболичен протест пред владата во Тирана, за да се спротивстават на позицијата на премиерот Еди Рама, за регионалниот договор „Отворен Балкан“, а во исто време и неговите односи со српските лидери, пренесуваат албанските...

Евpoпcки мeдиyми зa инициjaтивaтa „Oтвopeн Бaлкaн“

Европски медиуми констатираа дека почна создавањето на економскиот шенгенски простор на Западен Балкан, преку иницијативата „Отворен Балкан“, истакнувајќи дека лидерите на Албанија, Македонија и Србија се обидуваат да го постигнат тоа бидејќи веруваат дека перспективите на регионот за членство...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img