откритие

ЕКСТРЕМНА РЕТКОСТ: Откриен 66 милиони години стар и совршено сочуван ембрион од диносаурус

Фосил на неизведено јајце од диносаурус, совршено презервирано, фрла повеќе светлина врз врските меѓу диносаурусите и птиците. Фосилот стар 70 милиони години го зачувл ембрионскиот скелет на диносаурус овирапторид, наречен Бебе Џинглијанг по Кинескиот музеј каде што се наоѓа фосилот. Коските...

Ново откритие – Биолошки рекорд: Нов вид стоногалка со 1.306 нозе

Австралиските научници во Западна Австралија открија нов вид стоногалка со 1.306 нозе долга 95 милиметри, пренесува Агенција Анадолија. Според веста на „CCN“, оваа стоногалка која има повеќе од илјада нозе, била откриена на длабочина од 60 метри под земјата. Се истакнува...

(Фото) Големо научно откритие: Еве што се наоѓа зад цpнитe дупки

Британските научници сосема случајно открија дека црните дупки имаат способност да вршат притисок во вселената, што се совпаѓа со предвидувањата на физичарот Стивен Хокин. Тој притисок е низок и негативен, што може да биде последица на т.н Хокинг зрачење. Имено,...

(Фото) Мистериозно откритие: Камени кугли стари 5.500 години пронајдени во стара гробница

Две мистериозни, полирани кугли за кои се верува дека се стари повеќе од 5.500 години, се пронајдени на Оркнијските острови кај брегот на Шкотска. Куглите биле пронајдени во гробница со повеќе одаи сместена на карпа во јужниот крај Треснес. Бидејќи...

Гoлемo aрхеoлoшкo oткритиe вo Слoвeнијa – прoнaјдeни сe нaјстaритe шишeнцa зa шминкa

Според новото истражување, шишињата што ги носеле Европејците од камено доба околу половината пред повеќе од 6.000 години, се чини дека биле првите контејнери за шминка во светот. Со анализа на траговите од состојките пронајдени во керамичко шише во Словенија,...

Зa пpв пaт вo иcтoриjaтa e видeнa свeтлинa oд другaтa cтранa нa црнaтa дупka

Британскиот Индипендент денеска известува дека научниците за прв пат во историјата забележале светлина од другата страна на црната дупка. Ваквото откритие не само што изгледа тешко, туку и изгледа невозможно, со оглед на тоа дека црните дупки „јадат“ се што...

Научници пронајдоа 30-ина нови вируси сокриени под лед стар илјадници години

Научници собраа вируси од парчиња лед од тибетски глечери стари речиси 15.000 години. Десетици видови вируси од тие кои беа откриени се непознати за науката, што ќе овозможи сосема нова перспектива за историјата на развојот на вирусите. Глечерите се фантастични...

(Видео) Ново откритие на НАСА: Забележан џиновски објект кој се движи низ Сончевиот систем

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека неодамна е забележано дека огромен објект се движи низ Сончевиот систем, за што сè уште не е утврдено дали станува збор за голема комета или помала планета. Се проценува дека е широк помеѓу 100...

(Фото+Видео) Heвepojaтнo: Oткpиeнa пpвaтa бpeмeнa eгипeтcкa мyмиja

Полски научници објавика дека ја откриле првата бремена египетска мумија во светот додека скенирале 2000 години стари посмртни останки кои се чуваат во Националниот музеј во Варшава. -Мојот сопруг Станислав, египетски археолог и јас ги погледнавме рентгенските снимки и забележавме...

Hayчници oд Глaзгoв сo нeвepojaтнo oткpитиe: Виpyc кoj пpeдизвикyвa нacтинкa гo зaбaвyвa Koвид-19?

Вирус кој предизвикува обична настинка може ефикасно да спречи коронавирус да дојде во организмот, тврдат научиците од Универзитетот во Глазгов. Познато е дека вирусите се натпреваруваат кој ќе предизвика инфекција, а научниците од овој универизтет сметаат дека риновирусот кој предизвикува...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img