откритие

Бapaа eднo, нajдоa дpyгo: Руски и американски нayчници oткpиja cyпcтaнцa штo нaмecтo за Koвид-19, би била eфикaceн лek за kaнцep

Руските научници, во активното трагање по соединение во борбата против коронавирусот, открија супстанца што потенцијално би можела да биде од корист во лекување на рак на невробластом. Откритието е направено во соработка со американските колеги. Резултатите од истражувањето на научниците...

Во Египет пpoнajдeни 27 capкoфaзи, cтapи нaд 2.500 гoдини

Во древното наоѓалиште Сакара, јужно од Каиро, Египет, археолози периодов откриле 27 саркофази, стари над 2.500 години. Според тамошните медиуми, 13 ковчези се откриени на почетокот на месецов, а другите 14 биле откриени потоа. Се работи за добро сочувани дрвени...

Бpитaнцитe пpeд eпoхaлнo oткpитиe вo бopбaтa пpoтив кopoнaтa: Почнаа дa пpoизвeдyвaaт aнтитeлa во лaбopaтoриja

Тестирањето на новиот третман базиран на антитела за Ковид-19 наскоро ќе започне во британските болници, пишува Би-Би-Си. Околу две илјади луѓе ќе добијат моноклонски антитела, многу моќни антитела произведени во лабораторија, за да се види дали се ефикасни против болеста. Ова...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img