пад

Криптовалутите во црвено: Голем пад на пазарот на дигитални пари

Пазарот на криптовалути уште „еден ден по ред“ е во црвено, т.е. и денес бележи пад на пазарната капитализација од цели 5,6 отсто, што во моментов изнесува 2,36 трилиони долари. Bitcon во изминатите 24 часа, според веб-страницата CoinDesk, изгуби 2,8...

Голем пад на цената на биткоинот

Во тек е нова „корекција“ на пазарот на криптовалути. Биткоинот изгуби една петтина од својата вредност во саботата и продадени се речиси илјада милијарди долари од сите криптовалути. Се чини дека сè е поттикнато од макроекономската несигурност поради неизвесноста за омикрон...

Европските берзи паднаа за околу три отсто

На европските берзи утрово цените на акциите паднаа за околу три отсто, бидејќи инвеститорите стравуваат од последиците од ширењето на новата варијанта на коронавирусот. Индексот STOXX 600 на водечките европски акции беше намален за 3,3 отсто во 9.30 часот. Истовремено, лондонскиот...

Плaнинapкa од Скопје паднaлa oд кapпa пpи иcкaчyвaње нa Kopaб

Во Полициското Одделение Маврово вчера попладне М.Г.(45) од Скопје пријавил дека при искачување на врвот Махија Маде на планината Кораб каде учествувале четиринаесет планинари, во еден момент М.П.(32) од Скопје, се лизнала и паднала од карпа. -Со помош на другите...

Гoлeм пaд нa индycтpиcкoто пpoизвoдcтвo, иcтopиcки пaд ce бeлeжи и вo ocтaнaтитe гpaнки

Статистичките податоци покажуваат дека се намалува индустриското производство во Македонија. Во периодот од септември минатата година до истиот месец годинава, работата во индустријата е со пад од цели осум отсто. Ваква состојба покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Бројките се...

Што ce cлyчyва? – Фejcбyк вчepa пaк пaднa, од компанијата твpдaт дeкa ги отcтpaнилe пpoблeмитe

Фејсбук ги отстрани проблемите што предизвикаа втор прекин на неговата работа оваа недела и им се извини на корисниците. Синоќа, Фејсбук, Месинџер и Инстаграм повторно станаа недостапни за корисниците во некои делови на светот. Според податоците на веб -страницата Downdetector,...

СЗО peгиcтриpa пaд нa нoвитe cлyчaи нa Koвид-19 вo cвeтoт

Бројот на нови случаи на Ковид-19 во светот и во текот на изминатата недела продолжи да опаѓа, кога на глобално ниво беа пријавени 3,6 милиони нови инфекции, во споредба со четири милиони новозаразени претходната недела, соопшти денеска Светската здравствена...

(Видео) Метеорит во пад во Хрватска

Метеорит падна во реон околу градот Риека, во Хрватска, ноќта на 14 август, а стручњаците од Хрватското астрономско здружение проценуваат дека грутка од околу 150 грама завршила на земјата. Сепак, нема можности да се побара тоа, зашто областа е...

Пaд нa цeнитe нa нaфтaтa

Цените на нафтата паднаа на почетокот на неделава на меѓународните пазари под 74 американски долари, поради загриженоста за побарувачката во услови на ширење на Ковид-19 и промените во законите за увоз во Кина. На лондонскиот пазар цената на барелот ослабе...

Скопјанка co здpaвcтвeни пpoблeми пaднaлa oд тepaca нa тpoтoap – итнo пpeнeceнa вo бoлницa

Во СВР Скопје вчера околу 21.00 часот било пријавено дека на тротоар на ул.„Димитрија Чуповски“ во Скопје било забележано повредено женско лице. Полициски службеници излегле на местото и констатирале дека станува збор за Т.С.(34) од Скопје, која според исказите на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img