пандемија

Германија: Ќе мора и четврта доза

Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах очекува зголемување на бројот на заразени со вирусот околу Нова година и изјави дека најверојатно ќе биде потребна четврта доза од вакцината за да се одржи најдобриот имунолошки одговор на Kовид-19. Лаутербах за германскиот...

Нè „ослободија од режимот“ за да ја ограничат слободата на говор: Новинарите на настани само со ковид-сертификати

Владата вчера го дополни протоколот за организирање на настани со медиско присуство, а измените се однесуваат на следењето на настани од страна на новинарите и медиумските работници. „Задолжително е поседување на ковид сертификат за примени две дози на вакцини или...

Шефот на СЗО: Со третата доза нема да се стави крај на пандемијата

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека не треба да се негува илузијата дека третата доза е доволна за да се ослободи светот од пандемијата на ковид-19, пишува Гардијан. Ниту една земја нема да може да излезе од...

Бил Гејтс: Влегуваме во можеби најлошиот дел од пандемијата

Омикрон варијантата на коронавирус ќе нè погоди сите, предупреди американскиот бизнисмен и еден од основачите на „Мајкрософт“, Бил Гејтс. Гејтс на „Твитер“ истакна дека ги откажал повеќето планови за празниците. „Токму кога се чинеше дека животот се врати во нормала, можеме...

Недостасуваат професионални готвачи во Македонија поради пандемијата

Пандемијата со Ковид – 19 го зголеми недостигот од професионални готвачи во угостителските објекти, како во охридско-струшкиот регион, така и низ цела држава. Дел од нив преминале да работат во други сектори, а дел ја напуштиле државата за подобра...

Руски виролози ја оценија тезата за вештачко потекло на Омикрон варијантата

Тројца еминентни руски виролози во неделата зборуваа хипотезата за наводното вештачко потекло на омикрон варијантата на коронавирусот и оценија дека иако тоа е можно, сепак, е малку веројатно. Така, вирологот Пјотр Чумаков, шеф лабораторијата за пролиферација на клетките во Институт...

Омикрон поретко ги напаѓа белите дробови

Британска студија покажа дека варијантата на коронавирусот омикрон е помалку опасна за белите дробови од претходните варијанти на Ковид-19. Студијата на Институтот за терапевтска имунологија и заразни болести во Кембриџ заклучи дека мутациите на шилците на вирусот, поради коишто омикрон...

Европскиот совет ќе расправа за пандемијата, цените на енергијата и безбедноста

Лидерите на ЕУ денеска, на нивниот последен состанок годинава во Брисел, ќе разговараат за пандемијата, цените на енергијата и за безбедносни прашања. Главна тема ќе биде борбата против Ковид-19. Учесниците најверојатно ќе разговараат за можноста за воведување задолжителна имунизација, но...

Пановски апeлира децата веднаш да се префрлат на онлајн настава, а потоа да се продолжи зимскиот распуст

Во очекување на новиот тип на мутација од вирусот на Ковид-19 – Омикрон и групирањата пред Нова Година, епидемиологот Никола Пановски препорачува на учениците да им се продолжи зимскиот распуст и последните две недели од првото полугодие да ги...

Пандемијата не ја запре глобалната индустрија за оружје

Продажбата на оружје се зголеми во 2020 година и покрај пандемијата на коронавирус и нејзиното влијание врз економијата, покажаа денешните податоци од Стокхолмскиот меѓународен институт за истражување на мирот (СИПРИ). Сто од водечките светски производители продале оружје и услуги во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img