February 26, 2024, 7:03 pm

патишта

АМСМ: На повеќе патишта во државата има прекин на сообраќајот

АМСМ соопшти дека патниот правец Струмица – Мокрино – Смолари кај Мокрински извори e во прекин поради нанос на коловозот.  Екипите на Ј.П. Македонијапат работат на расчистување на коловозот и нормализирање на сообраќајот. Дождот во Струмичко предизвика штети на повеќе локации,...

Забрана за камиони на патот Тетово-Попова Шапка и Крак Маврово-Жировница

Забрана за тешки товарни возила утрово има на патниот правец Крак Маврово – Жировница, патниот правец Тетово – Попова Шапка, каде дополнително забраната важи за камиони и автобуси, а за останатите е задолжителна употребата на зимска опрема, информираат од...

Забрана за камиони на патот Кичево-Пресека-Охрид, на Стража и од Тетово до Попова Шапка

Поради обилни врнежи од снег, на патниот правец Кичево-Пресека-Охрид, утрово од 04:30 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила, информираат од АМСМ.За останатите типови на возила, на овие правци задожителна е употреба на зимската опрема. СОСТОЈБА: Сообраќајот...

Бочварски пoдлeгнa и пpизнa дeкa мнoгy пaтиштa cè yштe тaпкaат и нe ce изгpaдeни

На прашањето на Синиша Ивановски, претседател на Комисија за инфраструктура, урбанизам и транспорт на ВМРО-ДПМНЕ, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски подлегна и призна дека многу патишта сè уште тапкаат и не се изградени. -Како, како држава ќе направите...

(Видео) Пoвeќe oд двe нeдeли oдpoнитe нa пaтoт Кочани-Македонска Каменица и Делчево ce oпacнocт зa житeлитe

Се спасија од дупките, ама не и од одроните. Жителите на Македонска Каменица и Делчево секојдневно ризикуваат возејќи по магистралниот пат од овие две општини кон Кочани и Штип. Овој патен правец е најкратка и единствена врска на истокот со...

Укинaтa зaбpaнaтa зa кaмиoни нa пaтиштaтa Стража-Кичево, Велес-Прилеп и Маврово-Дебар

Авто Мото Сојузот на Македонија утринава соопшти дека е укината забраната за тешки товарни возила на патниот правец Стража – Кичево, а од четири часот сообраќајот се одвива нормално и на регионалниот пат Велес-Прилеп по преминот Плетвар. Од 08:15 часот...

Cooбpaќajoт нa дpжaвнитe пaтиштa e нeпpeчeн

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. АМСМ препорачува...

АМСМ:Сообраќајот по наместа влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, соопшти утрово Автомото сојузот на Македонија. На патниот правец А2 Струга – г.п. Ќафасан, од бензинска пумпа КМР до местото Добра Вода – село Франгово (во должина од 3 км)...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img