патување

Најголемиот успех во европската интеграција – 12 години визна либерализација со ЕУ

Поранешниот македонски амбасадор во САД, Васко Наумовски, на фејсбук потсети за годишнината од визната либерализација со ЕУ. „Пред 12 години, на 19.12.2009 год., стапи на сила одлуката на Советот на ЕУ за визна либерализација, со што македонските граѓани почнаа да...

СЗО: Нe трeба да се бaра дoкaз зa вakцинaцијa пpoтив Koвид-19 зa пaтyвaњe вo cтpaнcтвo

Комитетот за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО) порача дека не треба да се бара доказ за вакцинација против Ковид-19 за меѓународни патувања, бидејќи тоа ќе го ограничи глобалниот пристап поради неправедната дистрибуција на вакцините. Во соопштението на Комитетот...

Македонците ќe мoжe дa пaтyвaaт вo Англија бeз двa пaти дa пpaвaт ПЦP тecт и 10 дeнa дa бидaт вo кapaнтин

Од понеделник, 11 октомври, македонските државјани ќе можат да патуваат во Велика Британија без да мора да поминат 10 дена во карантин при влез во земјата и без да прават две тестирања во тој период. Македонија е на листата на...

Османи пaтyвa вo Baтикaн – oва е пpичинaтa зa пoceтaтa

Јубилеј од пет години канонизација на Мајка Тереза е причината поради која шефот на дипломатијата Бујар Османи ќе замине во посета на Ватикан. Токму тој ќе ја отвори изложбата  „Мајка Тереза – од девојка од Скопје до Светица”. На изложбата, како што се...

За Македонците oвaa eвpoпcкa дpжaва вoвeдyва нajстpoги мepки – еве што ви е пoтребнo зa влeз вo дpжaвaта

Од недела македонските државјани ќе може да влезат во Холандија со исполнување на сите три услови – сертификат за имунизација, негативен ПЦР тест и плус задолжителен 10-дневен карантин потоа. Од европските земји, овој драстичен услов ќе ваќи и за Црна...

Hajнoвa инфopмaциja зa гpaѓaнитe кoи ќe пaтyвaaт oд 1 ceптeмвpи – eвe штo тpeбa дa знaeтe

Македонските државјани кои ќе се затекнат на граница од 1 септември натаму, а не се вацинирани или немаат ПЦР – тест ќе мора да одат во седумдневна изолација, но властите најавуваат дека би можело повторно да се разгледа оваа...

(Видео) Иднина или само сон: Патување со брзина од 1.000 километри на час

Компанијата Virgin Hyperloop, која се занимава со нов вид брз транспорт, објави видео кое ги прикажува плановите на системот, за кои тие тврдат дека ќе им овозможи на луѓето да патуваат со брзина од 1.078 километри на час. Компанијата тврди...

МНР упати апел до сите кои патуваат и престојуваат во Грција

Министерството за надворешни работи денеска упати апел за претпазливост при патување или престој во Грција поради ситуацијата со пожарите и информира дека досега ниту еден наш државјанин не побарал помош. Како што посочуваат од МНР, на грчкиот остров Евија се...

СЗО: Вakцинaциjaтa нe тpeба дa бидe ycлoв зa пaтyвaњe вo cтpaнcтвo

Патувањето во странство не треба да подлежи на задолжителни барања за вакцинација против коронавирусот, изјави на денешниот редовен брифинг на Светската здравствена организација, портпаролот Тарик Јашаревиќ. -СЗО јасно стави до знаење од самиот почеток дека не веруваме дека вакцината треба...

Миниcтepcтвoтo зa здpaвcтвo инфopмиpa: Дocтaпнa aпликaциjaтa зa CommonPass cepтификaт зa пaтyвaњe вo cтpaнcтвo

Министерството за здравство информира дека е достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство. CommonPass е унифицран дигитален сертификат кој се презема од апликација од Google Play Store/App Store со кој се потврдува вакциналниот статус на секој граѓанин....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img