пациенти

СЗО: Крвната плазма не треба да се користи за лекување на пациенти со Ковид-19

Крвната плазма од лицата кои прележале Ковид-19 не треба да се користи во лекување на пациентите бидејќи нема доволно докази за подобрување на нивните шанси за закрепнување, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Плазмата од закрепнатите од инфекцијата не ја намалува...

Првите двајца пациенти пренесени од „Пирогов“ денеска ќе бидат испишани од болница

Двајцата хоспитализирани пациенти, кои беа повредени во несреќата со македонскиот автобус во Бугарија, а кои по лекувањето во болницата „Пирогов“ во Софија беа пренесени на Клиниката за пластична хирургија, денеска ќе бидат испишани на домашно лекување. Тие се во добра...

Пациентите кои попладнево ќе бидат отпуштени од софиската болница се брачен пар и млада девојка

Се очекува денеска попладне од болницата „Пирогов’ во Софија да бидат отпуштени уште тројца пациенти кои беа повредени во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ на 23 ноември. Се работи за маж и неговата сопруга и за млада девојка, кои...

Нова мерка, финансиска стимулација за матичните лекари ако над 70 отсто од нивните пациенти се вакцинираат

Истражувавме и изминативе два-три дена и ќе предложиме една нова мерка до Владата, а тоа е посебна стимулација за матичните лекари. Односно, матичните лекари да бидат финансиски стимулирани кога ќе надминат 70 проценти на вакцинација од вкупниот број на...

Филипче: Очекуваме да пристигнат двајца од седумте пациенти кои беа хоспитализирани во „Пирогов” во Бугарија

Двајца од вкупно седумте пациенти кои беа хоспитализирани во болницата „Пирогов” ги очекуваме да пристигнат од Бугарија. Јас утрово разговарав со директорот на болницата. Тие се испишуваат во стабилна состојба како што впрочем беа целокупниот овој период. Станува збор...

Од болницата „Пирогов“ отпуштени двајца од повредените во автобуската несреќа

Двајца од граѓаните на Македонија повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од софиската болница „Пирогов“. Како што јави дописникот на МИА од Софија, отпуштените пациенти се стабилни и во добра општа состојба. Се очекува тие да бидат...

(Видео) Шивачев: На еден од пациентите денеска му претстои уште една операција

Христо Шивачев од софиската болница „Пирогов“ во изјава за медиумите истакна дека на едно лице, од повредените во страшната несреќа во Бугарија, денеска му претстои операција. „На еден од пациентите денеска му претстои уште една операција. Добри се, стабилни“, додава...

Д-р Аргирова: Две операции се извршени вчера, еден од повредените е во психички шок

Здравствената состојба на сите седум пациенти кои со повреди здобиени во вчерашната автобуска несреќа се згрижени во болницата „Пирогов“ се во стабилна состојба, а извршени се две операции, изјави д-р Маја Аргирова, началник на Клиниката за изгореници и пластична...

Лekoт „Peгeнepон“ пpoтив Koвид-19 пpиcтигнa вo Израел – пoвeќeтo пaциeнти oдбивaaт дa гo кopиcтaт

Многу високоризични пациенти во Израел, заболени од Ковид-19, одбија да го примат лекот „Регенерон“, кој се смета за спасоносен, а кој почна да се препишува во здравствените центри од 23 септември. Израелските медиуми наведуваат дека никој во израелскиот здравствен систем...

Скaндaл Грaдска Бoлница: Се крaдeле инфyзии и медикaмeнти – мeдицинcкиoт перcонaл доби зaбрaна за лeкувaње на пaциенти дома

Директорот на ГОБ „8 Септември“, доктор Христијан Костов, на медицинскиот персонал во установата му забранил да извршува здравствени услуги на пациенти дома. Укажувањето им било доставено на сите лекари, медицински сестри и помошен медицински персонал пред три дена. Поради сознанија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img